Чим годувати цуценя хаскі

Хаскі – нащадки аборигенних північних собак, яких приручили ескімоси. У природних умовах проживання хаскі використовуються в якості їздових собак. Поєднання суворого клімату та важких фізичних навантажень обумовлює вимоги до їх раціону – підвищена енергетична цінність, достатній вміст білків і жирів, а також вітамінів, мінералів. Цуценятам крім висококалорійного харчування обов’язково потрібно забезпечити достатній рівень фізичної активності, щоб їх розвиток був гармонійним.

Правила харчування цуценят породи хаскі

Дорослі робочі собаки цієї породи не схильні до переїдання й ожиріння. У цуценят теж відсутня генетична схильність до набору зайвої ваги, більшість малюків їсть в міру, без жадоби, але зустрічаються винятки з цього правила. Набір зайвої ваги в період активного росту загрожує деформацією суглобів, особливо тазостегнових, а при переїданні травний тракт піддається надмірним навантаженням. Тому об’єм порцій повинен відповідати віку та коригуватися в залежності від темпів набору ваги. Існують таблиці норм ваги в залежності від віку, але ступінь вгодованості можна оцінити візуально та на дотик. Якщо дорослі собаки худорляві, м’язисті, то щеня повинне бути в міру вгодованим. Але якщо при погладжуванні під шаром жиру не промацуються ребра, це ознака переїдання та зайвої ваги, а домогтися того, щоб вихованець її скинув, проблематично.

Цуценятам хаскі, як і цуценятам будь-яких інших порід, потрібно дрібне харчування, але їх досить рано переводять на дорослий режим. До місяця цуценят годують на вимогу, кожні 2-3 години, з 2 тижнів роблять в нічний час перерву 4-6 годин. З 3-4 тижнів на додаток до материнського молока або молочної суміші (замінника собачого молока) починають вводити прикорм, спочатку 1 раз на день, потім 2-3 рази. Поки малюк продовжує харчуватися материнським молоком, точно розрахувати обсяг прикорму неможливо, його визначають дослідним шляхом. Якщо цуценя з’їдає порцію в повному обсязі, наступного разу її зменшують. Зменшення об’єму прикорму або тимчасова відмова від нового продукту також необхідні, якщо після їжі відзначається рідкий стілець. До 6 тижнів цуценят повністю переводять з молока на густу їжу, перші 2-3 дні дають її в тому ж об’ємі, що раніше, не компенсують скасування грудного годування. Потім поступово збільшують об’єм до вікової норми, яка розраховується в індивідуальному порядку, з урахуванням ваги цуценяти.

Вік, місяців Добова норма їжі, % від маси тіла Кількість годувань
1-2 10 5-6
2-4 до 7 4
4-6 3
6-8 3-4 2-3

У 10 місяців режим харчування і раціон хаскі-юніора такий самий, як у дорослого собаки.

З чого повинен складатися раціон харчування цуценят хаскі

Основу раціону цуценят хаскі, як і будь-яких інших собак, повинна складати білкова їжа тваринного походження. Рослинні білки організм північних собак практично не засвоює, тому соя, кукурудза, бобові в їх раціоні не повинні бути присутніми. Але метаболізм хаскі, північних тварин, має принципову відмінність від метаболізму інших собак, обмін у них не білково-вуглеводний, а білково-жировий. Основним джерелом енергії служать не вуглеводи, а жири. Це не означає, що цуценят можна годувати жирним м’ясом, салом, смальцем, надмірно жирна їжа протипоказана собакам будь-якого віку та породи. Але об’єм рослинної їжі (круп, овочів), яка служить основним джерелом вуглеводів, в раціоні цуценят хаскі повинен бути менше, ніж в меню цуценят інших порід. А підвищена потреба в жирах покривається за рахунок збільшення частки м’яса.

щенки хаски

Співвідношення різних поживних речовин в раціоні цуценяти хаскі має бути таким:

 • білки + жири – не менше 70%;
 • вуглеводи – не більше 30%.

Орієнтовний набір продуктів для забезпечення такого балансу:

 • 50-70% – м’ясні та рибні продукти. Після введення до раціону риби та субпродуктів вміст м’яса в тижневому раціоні скорочується до 30-40%, близько 20% має припадати на частку субпродуктів, 10-20% – на рибу;
 • 10% – молочні, кисломолочні продукти;
 • до 20% – каші;
 • 10% – овочі, фрукти.

Також в раціоні повинні бути присутніми яйця, в невеликих кількостях – рослинні олії.

Чим можна годувати цуценя хаскі: корм або натуральні продукти

щенок хаски

Якщо цуценя взято у заводчика, протягом періоду адаптації (10-14 днів) тип харчування не змінюється. Причому якщо заводчик давав цуценятам готовий корм, сухий або вологий, слід в цей період давати корм того ж типу та бренду. Якщо цуценя отримувало натуральне харчування, протягом перехідного періоду не варто вводити нові продукти. Коли адаптація завершиться, можна поступово розширювати натуральний раціон, переходити на інший тип, бренд готового корму або міняти тип харчування. Для цуценят починаючи з 2 місяців створена велика кількість готових кормів, є можливість вибору. Натуральний раціон двомісячних цуценят досить різноманітний, якщо він правильно збалансований, то покриває потребу у всіх поживних речовинах. До цього віку бажано визначитися з типом харчування та протягом усього життя собаки не міняти його без крайньої необхідності. Комбіноване харчування, чергування готових кормів з домашньою їжею та тим більше їх змішування в одне годування для хаскі будь-якого віку не підходить.

При виборі між натуральним (домашнім) і готовим харчуванням потрібно враховувати:

 • реакцію вихованця на той чи інший тип харчування. Смакові переваги в ранньому віці тільки формуються, на них можна впливати, але якщо певна їжа викликає розлад стільця або алергічну реакцію, з цим необхідно рахуватися;
 • спосіб життя власника, фінансові можливості, ступінь зайнятості.

У годування натуральними продуктами та готовими кормами є свої плюси та мінуси.

Мінуси натуральних продуктів
Витрати часу, додаткових ресурсів на приготування Складно точно збалансувати раціон і розрахувати об’єм порцій
Можна поступово вводити нові продукти, забезпечити максимально точну відповідність раціону віку Простіше виявити алерген, продукт, який викликає розлад травлення, та виключити його з раціону Меню виходить більш різноманітним Фінансові витрати менші, ніж на придбання якісних готових кормів Господар точно знає, чим годує цуценя, всі інгредієнти натуральні Витрати часу, додаткових ресурсів на приготування Складно точно збалансувати раціон і розрахувати об’єм порцій Обмежений час зберігання готової їжі Необхідність доповнювати раціон функціональними добавками
Необхідність доповнювати раціон функціональними добавками
Минуси готових кормів
Висока вартість
Склад не завжди досить прозорий, деталізований
Можливий вміст хімічних добавок
У разі алергії на один з компонентів корм доведеться міняти

Який би тип харчування не був обраний, потрібно дотримуватися ряду правил. Цуценят хаскі, як і будь-яких активних собак, потрібно годувати після прогулянки та мінімуму за 2 години до інтенсивних фізичних навантажень, активних ігор. Активні рухи незабаром після їжі загрожують заворотом кишок. Коли цуценят починають дресирувати, в якості заохочення використовують ласощі, зазвичай готові, спеціально призначені для цих цілей. З натуральних продуктів до улюблених ласощів цуценят хаскі відносяться шматочок банана, кураги, несолоного твердого сиру помірної жирності. Але їх можна давати потроху, для дресирування це не найкращий варіант. Загальну калорійність ласощів потрібно враховувати та вносити відповідні корективи в меню.

І ще один важливий момент: якщо щеня хаскі живе у вольєрі, раціон повинен коригуватися в залежності від сезону. Взимку у дворових собак зростає потреба в калоріях, жирах, влітку їжа повинна бути легшою. У літню спеку цуценя хаскі може відмовлятися від їжі протягом 1-2 днів, якщо інші тривожні симптоми відсутні, не варто турбуватися та годувати його силомиць. Ще одна можлива причина тимчасового погіршення апетиту – прорізування зубів.

Як правильно годувати хаскі-цуценя готовим кормом

Раціон обов’язково повинен відповідати віку, а об’єм порцій – вазі цуценяти. При виборі корму потрібно звертати увагу на призначення (для цуценят, бажано великих порід) і на склад. Цуценятам хаскі можна давати тільки якісний корм з високим вмістом тваринного білка, без сої та кукурудзи, багатий на жирні омега кислоти, вітаміни та мінерали, з добавками пробіотиків, хондропротекторів. Таким вимогам відповідають корми класу супер-преміум і окремі продукти класу преміум. Якщо дозволяють фінансові можливості, можна купувати корми холістік.

Основні правила використання промислових кормів:

 • в якості прикорму краще використовувати корм лінійки STARTER, а на корм PUPPY переходити з 2 місяців;
 • у період поступового переходу від материнського молока до густої їжі гранули необхідно розмочувати водою за 20 хвилин до годування. Починають з співвідношення корму та води 1:3, до 6 тижнів воно поступово змінюється на 3:1, а на момент завершення прорізування молочних зубів сухий корм можна давати без розмочування;
 • вологі, напіввологі корми (паштет, мус, шматочки в соусі) можна давати з 6-8 тижнів, більш точна інформація наводиться на упаковці конкретного продукту;
 • якщо корм зберігається в холодному місці, перед годуванням його необхідно підігріти до кімнатної температури;
 • якщо щеня отримує сухий і вологий корм, рекомендується використовувати продукцію одного бренду.

Як правильно годувати цуценя хаскі натуральними продуктами

При використанні готових промислових раціонів цуценя від 2 до 10 місяців отримує той самий корм. Натуральний раціон більш гнучкий, постійно змінюється, розширюється. Деякі продукти поступово прибирають з раціону цуценят. Так, незбиране молоко (козяче або коров’яче) можна давати не раніше 3-тижневого віку, після відлучення від матері молоко в основному використовується для приготування молочних каш. До 3 місяців у цуценят припиняється вироблення ферментів, необхідних для перетравлення свіжого молока, тому в раціоні залишають тільки кисломолочні продукти (сир, кефір, кисле молоко).

Багато фахівців рекомендує в перші місяці давати цуценятам хаскі відварне м’ясо, з 3 місяців переводити на сире, попередньо проморожене. Хоча у хаскі підвищена потреба в жирах, жирні сорти м’яса давати не варто. Морська риба в раціоні хаскі, нащадків ескімоських собак, обов’язково має бути присутня, її вводять в раціон з 4 місяців, спочатку відварну, потім сиру. Порція риби повинна бути в 1,5 рази більше порції м’яса.

Субпродукти вводяться з 5 місяців, найбільш цінними є яловиче серце, обрізь, носи та щоки, шлунок (рубець). Сирий неочищений рубець – джерело пробіотиків, але в такому вигляді його можна давати потроху, як харчову добавку. Легені практично не містять цінних корисних речовин, в селезінці накопичуються токсини, ліки, а печінка провокує у собак діарею, тому її дають малими порціями або взагалі виключають з раціону. У раціоні обов’язково повинні бути присутніми суглобові хрящі, молоді телячі реберця, також багаті на хрящову тканину трахеї.

З круп найкраще засвоюються та корисні для організму рис, гречка, вівсянка. Малюкам дають рідкі, розварені молочні каші з попередньо подрібненої крупи, потім готують каші на м’ясному бульйоні зі шматочками м’яса. Готова страва має мінімум наполовину, а краще на 75% складатися з м’яса.

Для приготування каші для хаскі рекомендується: на півкіло безкісткової м’якоті брати 1/3 склянки крупи, а на 1 кг м’яса птиці з кістками (курячі стегна, гомілки) – півсклянки. У бульйон можна додавати овочі (морква, капуста). М’ясо заливається холодною водою, крупа засипається після її закипання, м’ясна каша вариться до готовності крупи, м’ясо за цей час проходить достатню для собак термічну обробку.

З овочів найпершою в раціон цуценят хаскі вводиться терта відварна морква, її можна давати ще до місяця. З 2 місяців можна додати в меню гарбуз, кабачок, огірки, яблука, пізніше – капусту, помідори. Буряк корисний для травлення, але може викликати зміну забарвлення світлої шерсті. Овочі цуценятам хаскі краще давати не сирими (за винятком огірків і томатів) і не відвареними, а бланшованими (на кілька хвилин залити окропом) або приготованими на пару.

Яйця повинні бути присутніми в раціоні цуценят хаскі з 1 місяця, спочатку дають тільки жовток курячого яйця, потім – яйце цілком. Жовток можна давати в сирому та вареному вигляді, білок – тільки після термічної обробки. Перепелині яйця згодовують сирими, цілком додають до основної страви. Кашу періодично можна присмачувати рослинним (краще лляним) або лососевим маслом.

Загальні важливі моменти:

 • готувати для цуценяти індивідуально, годувати тільки свіжоприготованою їжею;
 • давати їжу кімнатної температури;
 • поступово розширювати список продуктів, відстежувати реакцію на кожне нововведення;
 • на день вводити не більше одного нового продукту;
 • поступово переходити до їжі більш густої консистенції, збільшувати розмір шматочків. Фарш не дають ані дорослим хаскі, ні цуценятам, собаки рвуть м’ясо на шматки, але не пережовують, тому їх травна система не пристосована до перетравлення меленого м’яса;
 • не змішувати молоко, кисломолочні продукти з м’ясом;
 • доповнювати натуральний раціон вітамінами (найбільш важливі А, Е, D), мінералами, особливо якщо цуценя народилося восени або взимку. З підгодівлі рекомендовані дріжджі, кісткове борошно, риб’ячий жир або лососеве масло, сірка;
 • у період зміни зубів (4-6 місяців) цуценяті необхідне харчування з підвищеним вмістом кальцію – кальцинований сир, шиї курей-бройлерів, цільні тушки перепелів (м’ясо з кістками краще попередньо відбити), а також кальцій у вигляді добавок.

Хаскі з дитинства потрібен особливий раціон

Всі собаки є хижаками, м’ясоїдами, але у хаскі потреба в м’ясі та рибі особливо висока. За метаболізмом вони ближче до вовків, ніж до домашніх собак, і раціон з високим вмістом каш хаскі категорично не підходить. Це потрібно враховувати з перших тижнів, коли маленького хаскі переводять з материнського молока на більш доросле харчування. Істотні похибки в раціоні цуценяти можуть завдати непоправної шкоди здоров’ю. Збалансоване харчування з високим вмістом тваринних білків, забезпечення вікової потреби у вітамінах і мінералах за рахунок добавок до натурального раціону або вибору якісного готового корму дозволить виростити пропорційно складеного, м’язистого, в міру худорлявого собаку з густою шерстю та хорошими робочими характеристиками.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Залишити коментар