Чим годувати цуценя німецької вівчарки

Дорослим німецьким вівчаркам, які використовуються в якості службових, робочих собак, необхідне висококалорійне харчування для компенсації енергетичних витрат. Щоб цуценя виросло працездатним собакою з міцним кістяком, потужною мускулатурою, його необхідно з перших тижнів правильно годувати. Особливо активний набір м’язової маси, зростання кісткової тканини, формування зв’язок відбувається протягом перших 4 місяців життя, тому раціон в період активного росту повинен забезпечувати цуценя всіма поживними речовинами. При цьому слід враховувати породну схильність до розладів шлунково-кишкового тракту, закрепів і діареї, алергії.

Годування цуценяти німецької вівчарки по місяцях

У цуценят невеликий обсяг шлунку поєднується з дуже швидким обміном речовин, більш активним, ніж у дорослих, тому годувати їх потрібно потроху, але часто. До 2 тижнів цуценята німецької вівчарки харчуються виключно материнським молоком (у разі його нестачі малюків можна підгодовувати молочною сумішшю – замінником собачого молока). Починаючи з 2-2, 5 тижнів потроху вводиться прикорм, для початку 15-20 мл. Кількість прикормів і загальний об’єм з кожним днем збільшується, до 4 тижнів доводиться до 200 мл. Місячне цуценя вже можна повністю перевести з материнського молока на тверду, густу їжу. У наступні місяці добова норма їжі збільшується, а кількість годувань скорочується.

Вік, місяців Добовий об’єм їжі, мл Кількість годувань Приблизний набір продуктів
1-1,5 200 6 М’ясо, молоко, кисломолочні продукти, рідкі молочні каші, яєчний жовток
1,5-3 300 5 М’ясо, молоко, кисломолочні продукти, каші, овочі, яєчний жовток, олія
3-6 500 4 М’ясо, риба, субпродукти, кисломолочні продукти, каші, овочі, фрукти, яйця, олія
6-10 750-1000 3
10-12 1-1,5 л 2

Середні норми харчування необхідно коригувати з урахуванням темпів набору ваги, зростання. Регулярний недокорм веде до відставання в розвитку, не менш небезпечне перегодовування, якщо цуценя занадто швидко набирає вагу, кістки, суглоби та зв’язки піддаються надмірному навантаженню, що загрожує захворюваннями опорно-рухового апарату.

Чим годувати цуценяти німецької вівчарки до року

Якщо щеня взято у заводчика (зазвичай це відбувається в 1,5 місяці), протягом декади необхідно дотримуватися того самого раціону, що на колишньому місці, потім поступово переводити на той тип харчування, який господар вважає кращим. Цуценят вівчарок частіше годують натуральними продуктами. Якщо вибір зроблений на користь готових кормів, для цуценяти німецької вівчарки необхідно купувати раціони класу супер-преміум, холістік або найбільш якісні корми преміального сегменту. Важливо, щоб корм був призначений саме для цуценят (або для юніорів, в залежності від віку вихованця). Краще знайти раціон для цуценят великих порід, такі корми збагачені добавками для зміцнення та захисту суглобів. Багато німецьких вівчарок схильні до алергії. Якщо виявиться, що готовий корм викликає у цуценяти алергічну реакцію, доведеться переводити його на новий раціон або на індивідуально підібране натуральне харчування.

Якщо сухий корм використовується в якості першого прикорму, гранули обов’язково потрібно розмочувати, кількість рідини поступово зменшується. У 5-6 тижнів завершується прорізування молочних зубів, розмочування вже не потрібне.

Pet World

Але частіше цуценят вівчарок частіше годують натуральними продуктами. Протягом першого півріччя життя натуральний раціон змінюється практично щомісяця.

Прикорм цуценят до місяця

За даними ряду досліджень, до 18 днів організм цуценят ще не виробляє ферменти, які розщеплюють м’ясні білки. Проте, пісну яловичину потроху можна давати з 2 тижнів, в якості першого прикорму. Попередньо її необхідно проморозити, можна перемолоти на м’ясорубці, але краще шкребти заморожений шматок ножом або натерти на крупній тертці.

З 3 тижнів до раціону вводяться молоко та кисломолочні продукти – кефір, кисле молоко, ряжанка, сир. Останній краще готувати самостійно шляхом нагрівання суміші молока і кефіру. При створожуванні молока з додаванням хлористого кальцію (столова ложка на літр) виходить кальцинований сир, який раз на тиждень рекомендується давати для профілактики рахіту.

З 25-26 днів додається ще один вид прикорму – рідка каша, зварена на суміші молока з водою 1:1 з перемеленої на кавомолці крупи (рис, вівсяні пластівці). Кілька днів відводиться на звикання до однієї крупі, після чого можна вводити ще одну. Ближче до місяця до раціону цуценяти додається зварений круто або сирий жовток курячого яйця (перепелине можна давати цілком).
щенок немецкой овчарки

Чим годувати цуценя німецької вівчарки 1-2 місяців

Щеня у віці від 1 до 2 місяців повинне отримувати:

  • м’ясо (2 види). Здійснюється перехід від фаршу, скребанки до шматочків, розмір яких поступово збільшується. Рекомендується 75% м’яса давати в сирому вигляді, 25% – у відварному, слід врахувати, що варене м’ясо закріплює стілець;
  • каші (рисову, вівсянку), зварені на розбавленому водою молоці;
  • молоко, краще козяче;
  • кефір та інші кисломолочні напої;
  • сир (можна розводити кефіром, змішувати з яєчним жовтком);
  • половинку яєчного жовтка на тиждень (ближче до кінця 2 місяці життя тижнева норма збільшується до 1 цілого жовтка);
  • ближче до 2 місяців – протерті овочі, відварені або тушковані (в супі, в якості добавки до фаршу).

При 6-разовому годуванні рекомендується двічі на день давати сире м’ясо, 1 раз – суп з м’ясом і овочами, 2-3 рази – молочну кашу, 1 раз – кисломолочні продукти (можна іноді замінити молочною кашею).

Чим годувати цуценя німецької вівчарки 2-3 місяців

Після 2 місяців цуценяті можна давати 3 види м’яса (кращий вибір – яловичина або телятина, індичка, кролик. Курятина – поширений алерген, її включають в раціон при нормальній переносимості). З 3 місяців м’ясо доповнюють субпродуктами (яловиче серце, нирки, печінка), корисні сирі телячі хрящики, які необхідно перемолоти. Ближче до 3 місяців до раціону раз на тиждень вводиться відварна морська риба (філе без кісток).

Каші замість суміші молока з водою варять на воді або м’ясо-кістковому бульйоні. Для приготування останнього 2 кг кісток з м’ясом заливають 4 л води, млоять на слабкому вогні 4-6 годин, після охолодження обов’язково знімають жир. Крім рису та геркулесу для каш використовується гречка, а якщо щеня погано набирає вагу – ячна, пшенична та манна крупи (останні дві дозволені тільки при відсутності алергії на пшеничний глютен). З наближенням 3-місячного віку від перемелених круп можна перейти до цільних.

Важливе місце в раціоні, як і раніше, відводиться кисломолочним продуктам, які повністю замінюють свіже молоко. Зростає потреба в клітковині, цуценяті потрібні салати з натертих овочів (буряка, моркви, гарбуза, кабачків). Можна потроху давати свіжі фрукти (яблука, груші, кавун), скибочку сирої картоплі. Цуценяті 2 місяців щодня необхідно отримувати 5 г рослинної олії, 3 місяців – 7г.Раз на тиждень до інших страв додається 1 жовток курячого яйця.

Для стимуляції прорізування зубів цуценяті дають погризти цукрову кісточку, краще сиру, але через неприємний запах господарі зазвичай вважають за краще її відварити.

Натуральне харчування цуценяти німецької вівчарки 4 місяців

У цьому віці відбувається зміна зубів і шерсті, встають вуха, різко зростає потреба в кальції. Поряд з м’ясом цуценяті необхідно давати яловичу обріз з голови, субпродукти. М’ясо з фрагментами сполучної тканини, хрящів краще за чисту м’якоть. У щоденному меню обов’язково повинен бути присутнім сир. Щеня 4 місяців повинне отримувати 2 яєчних жовтки на тиждень, 10 г рослинної олії на день. Основні особливості харчування в цьому віці:

  • обов’язково давати кісткове борошно, подрібнену яєчну шкаралупу або інші добавки з кальцієм для зубів, кісток, готувати кальцинований сир;
  • якщо вушка падають, необхідно збагатити раціон добавками з колагеном або продуктами, які його містять (бульйони з хвостів, копит, курячих лап, хрящі), можна додавати до їжи замочений желатин. Бульйони не повинні бути жирними;
  • для надання постійній шерсті насиченого забарвлення рекомендується частіше згодовувати овочі, багаті на пігменти (морква, буряк), додавати в їжу куркуму. На колір шерсті також благотворно впливає морська капуста;
  • обов’язкові добавки хондропротекторів (хондроїтин, глюкозамін) для зміцнення суглобів.

щенки немецкой овчарки

Особливості натурального харчування цуценяти німецької вівчарки з 5 місяців

Після 5 місяців розширюється набір субпродуктів, які дають цуценяті (неочищений рубець, мізки, легені, курячі шлунки та сердечка). У 5 місяців співвідношення м’яса та субпродуктів в раціоні приблизно однакове, потім частка субпродуктів збільшується, їх дають в 1,5-2 рази більше, ніж м’яса. Яйця можна давати цілком, 2 на тиждень. Добова норма рослинної олії зростає до 15 г, з 7 місяців – до 20 г. До раціону вводяться помідори, огірки, солодкий перець, банан. Каші зазвичай варять із суміші круп.

З моменту прорізування постійних зубів молодим німецьким вівчаркам не рекомендується давати кістки, собака може їх розгризти, травмувати осколками стравохід, шлунок, та й зуби швидко сточуються. Вітаються телячі хрящики, а також штучні кістки, спресовані з жил.

Піврічна німецька вівчарка отримує приблизно той самий набір продуктів, що дорослий собака, відрізняється тільки співвідношення різних інгредієнтів, обсяг порцій і кількість годувань. Якщо вихованець є алергіком, до цього віку зазвичай вдається встановити, що викликає алергію, визначити безпечний набір продуктів.

Раціон цуценяти німецької вівчарки після року

Однорічних цуценят німецької вівчарки годують 2 рази на день, оптимальна добова норма їжі – 1,2-1,3 кг. Якщо цуценя з перших тижнів життя отримувало натуральне харчування, краще продовжувати дотримуватися тієї ж системи. У раціоні повинні бути присутніми м’ясо, переважно сире, різноманітні субпродукти, 1-2 рази на тиждень – риба, 2 рази – яйця. Також юніору дають сир, кефір та інші кисломолочні продукти, густі каші, овочі, потроху – фрукти, рослинну олію.

Якщо до півроку потреба в тваринних білках значною мірою покривається за рахунок кисломолочних продуктів, то після 6 місяців їх частка в раціоні поступово скорочується, а частка м’ясних продуктів – збільшується. Після року в раціоні молодої німецької вівчарки м’ясо, м’ясні субпродукти, риба повинні становити не менше 50%, щось з цього переліку продуктів обов’язково дають щодня, а кисломолочні продукти досить давати 4 рази на тиждень, краще на вечерю. До 1,5 років у «німців» триває формування кісткової системи, тому на додаток до натурального раціону обов’язкові добавки з кальцієм. Потреба у вітамінах після року змінюється, як і раніше потрібен вітамін Д, більш важливе значення набувають вітаміни С, Е, ряд вітамінів групи В (тіамін, пантотенова кислота).

Якщо щеня вівчарки з раннього віку отримувало сухий корм, після року можна переводити його на корм для дорослих собак або почекати з переходом до 1,5-2 років (залежить від корму). Краще, якщо корм не універсальний (для всіх порід), а розроблений саме для великих порід.

Проблеми харчування, характерні для цуценят

У цуценят німецької вівчарки найчастіше відзначаються такі проблеми, пов’язані з харчуванням:

  • розлади травлення – діарея, блювота, запор, здуття, метеоризм;
  • перегодовування, надмірний набір ваги;
  • відставання в рості, розвитку;
  • харчова алергія.

Діарея та блювота у цуценят можуть бути тимчасовою, ситуативною реакцією на переїдання, різку зміну раціону, а також ознакою індивідуальної непереносимості певних продуктів. Якщо точно встановлено, що якийсь продукт навіть в мінімальних кількостях викликає таку реакцію, його доведеться виключити з раціону. Іноді досить зменшити разову порцію проблемних продуктів, давати їх рідше, але не відмовлятися повністю. Печінка у великих кількостях може викликати діарею, варене м’ясо – закреп, капуста – здуття. Затяжний розлад травлення може бути симптомом отруєння несвіжою, неякісною їжею, інфекційного захворювання, глистової інвазії, в таких ситуаціях потрібно звернутися у ветеринарну клініку, обстежити цуценя.

Ризик перегодовування, який загрожує ожирінням, розвитком кістково-суглобових патологій, особливо високий у 5-6 місяців. Шлунково-кишковий тракт вже готовий до перетравлення досить великих порцій, і апетит у більшості цуценят відмінний. У 6 місяців вага цуценяти повинна становити не більше 60% нормативної ваги дорослої німецької вівчарки (з урахуванням статі).

Pet World

Якщо цей показник перевищено, необхідно скоротити обсяг порцій, обмежити калорійність.

Якщо малюк повільно набирає вагу, відстає в розвитку, для початку потрібно здати аналізи, переконатися, що щеня не заражене глистами й у нього нормально функціонує підшлункова залоза. Такі проблеми перешкоджають набору ваги, навіть якщо цуценя їсть багато, а також можуть бути причиною поганого апетиту. Якщо цуценя здорове, але їсть мало та неохоче, можна спробувати урізноманітнити меню, змінити миску, поекспериментувати з температурою їжі. Покращують апетит фізичні навантаження, активні ігри, після завершення вакцинації та карантину – прогулянки. Тимчасова відмова від їжі, зниження апетиту можуть бути пов’язані з хворобливістю ясен в період зміни зубів, стресом. Серед німецьких вівчарок зустрічаються «малоїжки», ця особливість проявляється вже в ранньому віці. У таких випадках краще замість надмірної заклопотаності поганим апетитом вихованця демонструвати байдужість, зменшити обсяг порцій і тривалість годування. Інтерес до їжі значно зростає за наявності конкуренції з боку іншого собаки.

Харчова алергія – поширена проблема у німецьких вівчарок. Виявити алерген допомагає дієта виключень. Її принципи:

  • протягом місяця давати цуценяті тільки один новий вид м’яса й один вуглеводний гарнір. Нежирна яловичина, овес і рис, з яких починається натуральне харчування, вкрай зрідка викликають алергію;
  • потім вводити один новий продукт і відстежувати реакцію. Якщо виникає алергія, прибрати подразник, повернутися до колишнього меню;
  • черговий продукт додавати через 1-1, 5 тижні (якщо реакція нормальна) або після повного зникнення симптомів алергії;
  • так послідовно перевірити всі продукти, з яких складається типовий раціон вівчарки.

Готові лікувальні, дієтичні корми випускають переважно для дорослих собак, тому при будь-яких захворюваннях, які вимагають корекції раціону, для цуценят розробляється ветеринарна дієта на основі натуральних продуктів.

Коли цуценя німецької вівчарки стає дорослим собакою

У розвитку великих собак виділяють 2 періоди:

  • інтенсивне зростання – формування скелета, прорізування постійних зубів;
  • зростання триває, але його темпи сповільнюються, відбувається поступове нарощування м’язової маси.

щенок немецкой овчарки
У німецьких вівчарок пік інтенсивного росту припадає на 4 місяці, та похибки раціону в цей момент особливо небезпечні. До 5 місяців щеня набирає приблизно половину дорослої ваги, після чого зростання сповільнюється, скорочується потреба в калоріях на кілограм ваги. Основні віхи розвитку цуценяти:

  • встають вуха – 4-6 місяців;
  • завершується прорізування всіх постійних зубів – 7 місяців;
  • відбувається статеве дозрівання – у дівчаток у 6-8 місяців, у хлопчиків до року;
  • триває зростання в холці – до 10 місяців;
  • завершується зміна шерсті, формується постійне забарвлення – 1-1, 5 роки;
  • триває набір ваги – до 2, рідше до 3 років;
  • збільшується обхват грудної клітини – до 3 років.

Зовні 7-місячне щеня німецької вівчарки зростом, пропорціями статури нагадує дорослого собаку, але до зрілості ще далеко. Набір м’язової маси, об’єму може тривати до 2-3 років, і тільки в 3 роки собака досягає психоемоційної зрілості.

З 2 років юніора німецької вівчарки можна перевести на комбіноване харчування, тобто в одне годування давати готовий корм, в інше – натуральні продукти. Але якщо така система харчування викликає розлади травлення, краще дотримуватися одного типу харчування. Також в цьому віці раціон адаптують під індивідуальні потреби з урахуванням рівня фізичної активності, темпераменту. Якщо цього вимагає стан здоров’я, підбирається спеціалізований корм або розробляється профілактична дієта. До 3 років у німецької вівчарки остаточно формуються харчові звички, переваги, власник визначається з типом харчування (готові корми, натуральні продукти або комбінована система), об’ємом порцій. Раціон коригується тільки в разі вагітності, хвороби, відчутного набору або зниження ваги.

Перехід з корму для цуценят на корм для дорослих собак

В асортименті деяких виробників представлений корм для цуценят до року, інші пропонують корми для цуценят і юніорів, які можна використовувати до 18-24 місяців. Відповідно, перехід на корм для дорослих собак здійснюється в 1, 1,5 або 2 роки. Більш точні рекомендації можна знайти в таблиці годування, яку виробник наводить на упаковці, деякі навіть вказують, на який саме корм найкраще перейти. Бажано не міняти бренд корму, оскільки набір другорядних інгредієнтів, добавок, нюанси технології у різних виробників розрізняються. Будь-яка зміна раціону – стрес для травної системи, а одночасна зміна вікової лінійки та виробника – подвійний стрес.

Перехід на дорослий корм повинен бути поступовим, зазвичай відбувається протягом 5-7 днів, іноді перехідний період розтягується до 2 тижнів. Спочатку невелику частину порції звичного корму замінюють кормом для дорослих (бажано з аналогічним набором основних інгредієнтів), співвідношення старого та нового корму поступово змінюється, поки корм для дорослих повністю не витіснить дитячий. За тією ж схемою відбувається перехід на будь-який новий корм, але без вагомих причин цього робити не варто.

Які продукти не можна давати собакам в будь-якому віці

Ряд продуктів заборонений для вівчарок незалежно від віку, індивідуальних особливостей. Це:

  • жирні сорти м’яса;
  • річкова риба;
  • смажена, копчена їжа, ковбасні вироби;
  • борошняне – макарони, хлібобулочні вироби, здоба. Зрідка в якості ласощів можна давати сухарики з чорного хліба;
  • соуси, соління, маринади, спеції. Для службових вівчарок прянощі особливо шкідливі, оскільки впливають на гостроту нюху;
  • солодощі, особливо шоколад;
  • виноград і родзинки, цитрусові, щавель, ревінь;
  • трубчасті кістки, варені кістки;
  • гриби;
  • картопля (тільки цуценятам можна іноді давати скибочки сирої картоплі в якості ласощів);
  • бобові.

Не рекомендується вводити до раціону вівчарки пшоно, перлову крупу, манку, кукурудзу та кукурудзяну крупу – ці продуті погано засвоюються, піддають травну систему зайвим навантаженням. Курятина та курячі субпродукти, пшениця протипоказані тільки вівчаркам з алергією на них. Алергенами можуть бути й інші продукти, але ці найбільш поширені.

Правильне харчування допоможе виростити здорового красивого собаку

Німецькі вівчарки дорослішають повільно, фізичне зростання триває до 1,5 років, а дорослим вважається дворічний собака. Але раціон цуценяти починаючи з піврічного віку зазнає в основному кількісних змін та від раціону дорослої вівчарки істотно не відрізняється. А ось до півроку він відчутно змінюється кожні кілька тижнів. Вкрай важлива його відповідність віковим потребам і збагачення домашнього харчування всіма необхідними добавками (до складу якісних промислових кормів вони вже входять). Неправильне годування цуценяти німецької вівчарки в ранньому віці призведе до невідповідності дорослого собаки породним стандартам і до зниження його робочих характеристик. Від повноцінного, збалансованого харчування цуценяти залежить міцність скелета та зубів, здоров’я суглобів, м’язова сила, а також інтелект, стан нервової системи.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Leave a Comment