Чому кішка спить з господарем: причини

Незважаючи на наявність власної м’якої лежанки, затишного будиночка для сну чимало кішок щовечора забирається в ліжко до господарів і прилаштовується збоку або укладається на ноги, живіт, груди, спину, голову. Багато господарів не мають нічого проти спільного сну з вихованцем, але далеко не всім це до душі. Перш ніж намагатися вигнати кішку з власного ліжка, варто розібратися, чому вона так наполегливо прагне туди проникнути.

Як кішка вибирає спальне місце

Спальне місце кішки має бути:

 • теплим;
 • безпечним;
 • м’яким;
 • з приємним для тварини запахом;
 • тихим, спокійним, відокремленим.

Спеціально призначені для кішок лежанки та будиночки зазвичай навіть м’якше за людське ліжко, але часто недостатньо теплі. Температура тіла кішок досягає 38°С, і в умовах, комфортних для людини, їм прохолодно. Тому вночі теплолюбні вихованці намагаються влягтися поруч з господарем, який для них є живим обігрівачем. До того ж людина значно м’якше батареї та приємно (на думку кішки) пахне. Деякі люди кладуть у ліжко подушечки-саше з запашним трав’яним збором, який покращує сон, а для кішки роль такої подушечки грає улюблений господар. Адже його звичний, добре знайомий запах є одним з найприємніших для вихованця, викликає відчуття умиротворення.

Поруч із господарем кіт відчуває себе в безпеці, під захистом. Адже людина, яка годує, гладить вдень, і вночі не дасть в образу.

Pet World

Почуття захищеності складається з безлічі факторів. Близькість живого тепла, звук биття людського серця нагадує дорослому коту часи дитинства, коли він спав поруч з мамою-кішкою та відчував себе в повній безпеці. Знайомий запах доповнює картину. Але турбота про власну безпеку – не єдина причина, яка спонукає кішку спати біля господаря. Будь-яка кішка вважає весь будинок, де живе, своїми володіннями, прагне контролювати та захищати власну територію. А господар для багатьох є найбільш важливим і цінним об’єктом на підконтрольній території. Значить, його потрібно охороняти. Кіт, який укладається поверх тіла людини, демонструє, що це його власність. Попередньо вихованець може потертися о «свою» людину, потоптатися по ній, щоб помітити власним запахом.

Якщо в будинку, багатокімнатній квартирі живе багато людей, а лежанка розташована в місці, де часто хтось ходить, включає світло, дивиться телевізор, це буде заважати повноцінному сну кота.

Часто кіт особливо прив’язаний до одного з членів сім’ї, а до інших може ставитися без особливого тепла, насторожено, та спати в товаристві цих людей йому некомфортно.

Pet World

Поява в будинку гостей, які залишаються ночувати, посилює стрес. У таких ситуаціях хазяйська спальня є найтихішим місцем (інші домочадці намагаються не турбувати сплячого) та до того ж сприймається котом як найбільш безпечна зона, зона комфорту.

Ще одна причина, яка призводить вихованця до хазяйського ліжка – дефіцит спілкування. Часто господар весь день на роботі, а ввечері поглинений своїми справами, домашніми клопотами, дивиться телевізор, сидить за комп’ютером, спілкується з іншими членами сім’ї, а вихованцеві приділяє зовсім небагато уваги. Єдиний спосіб компенсувати недолік спілкування – провести поруч з господарем ніч, адже вранці він знову піде на цілий день.
кот спит с хозяином

Нарешті, заслуговує на згадку прагнення кішок влягтися на хворе місце. Прозаїчне пояснення полягає в тому, що запальні та інші патологічні процеси зазвичай супроводжуються місцевим підвищенням температури, а кішка безпомилково знаходить найтеплішу частину людського тіла та лягає на неї, щоб погрітися. Але більшість людей схильна вірити, що кішки здатні відчувати негативну енергію хвороби та поглинати, нейтралізувати її. Цілющий ефект фелінотерапії до кінця не вивчений, але це не вигадки та не самонавіювання, кішки дійсно полегшують стан хворої людини. Часто кішка, яка вкладається спати на господаря, відчуває його нездужання та хоче допомогти.

Чи варто пускати вихованця в ліжко

І у прихильників, і у противників спільного сну з вихованцем є свої аргументи. Аргументи проти:

 • кішки є переносниками ряду інфекційних захворювань і паразитів, які небезпечні і для людей;
 • постільна білизна швидко брудниться, на ній залишається бруд з котячих лап, шерсть;
 • думки про можливість випадково придавити, вдарити вихованця, перевертаючись уві сні, заважають повністю розслабитися та нормально виспатися;
 • кіт може уві сні або спросоння ненавмисно подряпати господаря;
 • якщо кішка велика, вгодована, людині важко довгий час витримувати вагу її тіла;
 • при схильності до алергічних реакцій, бронхіальної астми спільний сон з кішкою категорично протипоказаний, навіть якщо людина нормально переносить перебування в одному приміщенні з нею.

Аргументи за:

 1. прагнення спати поруч з господарем – знак любові та довіри з боку кішки. З цими почуттями слід рахуватися;
 2. самотній людині приємно, що поруч жива істота, самотність відчувається не так гостро;
 3. близький контакт з кішкою допомагає полегшити багато тілесних недуг;
 4. сон в товаристві улюбленого вихованця – відмінний сеанс психотерапії. Пухнаста жива грілка з заспокійливим муркотінням допомагає позбутися стресів, безсоння, піднімає настрій, заряджає позитивними емоціями;
 5. кішки теж схильні до стресів, а спільний сон з господарем – один з важливих методів їх профілактики та лікування.

Правила безпечного спільного сну

Якщо присутність вихованця в ліжку не заважає особистому життю та не заподіює дискомфорту, варто подбати про деякі запобіжні заходи:

 1. обов’язково проводити регулярну вакцинацію, обробку від внутрішніх і зовнішніх паразитів;
 2. мити вихованцеві лапи після кожної прогулянки (якщо він виходить на вулицю) та відвідування лотка, додатково протирати перед сном;
 3. регулярно вичісувати, особливо в період линьки, перед сном можна скористатися спеціальною рукавичкою, щоб зібрати надлишки шерсті;
 4. періодично купати (відповідно до типу шерсті та способу життя), якщо вихованець не користується кігтеточкою, обрізати кігті;
 5. якщо кіт великої породи, з раннього віку привчати його лягати поруч з господарем, а не зверху;
 6. якщо ліжко невелике, господар побоюється скинути або придавити кота, відчуває скутість, краще розташувати поруч із ліжком якісь меблі відповідної висоти й облаштувати там котячу лежанку.

Як відучити кішку забиратися в ліжко

Тим, кого не приваблює ідея спільного сну з дорослою кішкою, варто з самого початку привчати кошеня до окремого місця для сну. Малюкові, який звик до компанії мами, братів і сестер, спочатку незатишно спати на самоті, скрасити її допоможе м’яка іграшка. Існують спеціальні лежанки з підігрівом, які не дадуть вихованцеві замерзнути. Лежанка обов’язково повинна розташовуватися в тихому, відокремленому місці, потрібно щоразу відносити туди кошеня, коли його хилить до сну після їжі, гри, та не турбувати під час сну.

Якщо доросла кішка забирається в ліжко в пошуках спілкування, не слід її сварити та відразу проганяти. Варто задовольнити потребу в спілкуванні та тілесному контакті, дозволити полежати поруч, погладити, поговорити, а потім віднести на місце. Ще краще приділяти більше уваги спілкуванню з вихованцем до відходу до сну, щодня (вечора) хоча б півгодини тримати на руках, гладити, грати, розмовляти.
кошка спит с хозяйкой

Якщо кішка, привчена спати окремо від господаря, почала забиратися на нього, причому всякий раз укладатися на одну й ту саму частину тіла, варто зосередитися на власному здоров’ї, пройти обстеження органів відповідної зони. Це ж стосується несподіваного переключення уваги кішки з господаря на іншу людину.

Якщо ніяк не вдається видворити кішку за межі спальні, доведеться піти на компроміс і розташувати її лежанку поруч з ліжком. Як і в разі спільного сну, господар повинен подбати про здоров’я та гігієну вихованця.

Де ж повинна спати кішка?

Якщо кішка прагне спати в одному ліжку з господарем, це не означає, що вона розпещена, навпаки, в ряді випадків така поведінка вказує на дефіцит людської уваги та спілкування. Існують і інші причини, з яких кішка надає перевагу хазяйському ліжку перед власною лежанкою. Чи дозволяти кішці забиратися до свого ліжка, кожен господар вирішує сам з урахуванням стану здоров’я, особливостей сну, сімейного стану. Хтось не мислить повноцінного сну без вихованця, хтось, навпаки, не висипається в його компанії. Якщо господар вважає, що кішка повинна спати окремо, слід відвести їй постійне місце для сну та переконатися, що там досить тепло, м’яко, затишно, тварина захищена від шуму та світла, відчуває себе в безпеці. А прихильникам спільного сну з пухнастим вихованцем слід особливу увагу приділити ветеринарним і гігієнічним процедурам, вжити заходів перестороги, щоб такий сон був комфортним і безпечним для людини та кішки.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

1 thought on “Чому кішка спить з господарем: причини”

 1. Какую бы лежанку не давай, все равно спит там где ему захочется)

  Reply

Залишити коментар