Чому коти часто чхають

Кішка, що чхає, може здатися кумедною, але якщо чхання часто повторюється та довго не припиняється, це не привід сміятися. Чхання – один із симптомів численних захворювань, потрібно з’ясувати його причину та надати вихованцеві допомогу.

Кішка постійно чхає: причини

У кішок з укороченою, плоскою мордочкою часте чхання є наслідком особливостей будови носових ходів. У інших порід чхання – природна реакція на подразнення слизової носа.

Pet World

Його можуть викликати алергени, токсини, які виділяються в процесі життєдіяльності хвороботворних мікроорганізмів, паразитів, подразники бувають механічними (пил, чужорідне тіло), хімічними (речовини з їдким запахом). Чханням часто супроводжуються запалення слизової носа, порожнини рота, різні патологічні процеси в порожнині носа.

Алергія

Алергічна реакція – одна з найпоширеніших причин чхання кішок. Її можуть спровокувати:

 • пил (мікроскопічний пиловий кліщ);
 • спори плісняви;
 • пилок квітучих рослин;
 • побутова хімія, чистячі засоби, освіжувачі повітря;
 • духи, дезодоранти, ароматичні масла, палички для обкурювання;
 • тютюновий дим, дим від спалювання листя, сміття;
 • спеції, продукти з різким запахом – цитрусові, цибуля, часник, перець.

Слід розрізняти рефлекторну реакцію на дію хімічного або механічного подразника й алергічну реакцію. Будь-яка кішка розчхається, якщо втягне носом пил, мелений перець. Подразник вичихується, видаляється з носа разом з носовим слизом, і чхання швидко припиняється. Алергічна реакція пов’язана з індивідуальною гіперчутливістю до певної речовини, її прояви зазвичай більш затяжні та важкі. Крім чхання можуть відзначатися хрипкий кашель, рясні прозорі виділення з носа, сльозотеча. При важкій формі респіраторної алергії розвивається набряк гортані з вираженими хрипами та задишкою.

Інфекція

Нежить (риніт), чхання – типові симптоми застуди, викликаної переохолодженням. Але чхання може бути пов’язане з більш серйозним захворюванням інфекційної природи. Для інфекційних хвороб характерний цілий комплекс симптомів, вони загрожують важкими ускладненнями з боку бронхо-легеневої, травної системи, суглобів, багато з них смертельно небезпечні.

Збудник Захворювання Інші симптоми
Вірус панлейкопенія (чумка) гострий розлад травлення, лихоманка, кон’юнктивіт
кальцівіроз сльозотеча, слинотеча, виразка слизової рота, носа, підвищення температури (перші 3 дні)
ринотрахеїт, викликаний вірусом герпесу сльозотеча, слинотеча, кон’юнктивіт, гучне хрипке дихання, втрата апетиту, виснаження, сонливість
Грибок аспергільоз слиз густий, в’язкий, важке носове дихання, носові кровотечі
криптококоз ураження слизової рота, виділення з носа, збільшення лімфовузлів, можливе погіршення зору
Бактерії бордетельоз сухий виснажливий кашель, переривчасте дихання. Чхання характерне для хронічної форми або ускладнень (бронхіт, пневмонія)
Найпростіші паразити мікоплазмоз кашель, кон’юнктивіт, млявість, сонливість, загальна інтоксикація

Чужорідне тіло

До носу вихованця може потрапити мошка, насіння трав, дрібне сміття, намистинка, шматочок наповнювача для туалету та багато іншого. Зазвичай сторонні тіла проникають до носу через ніздрі, але іноді в носові ходи потрапляють частинки їжі, якщо кішка в процесі їжі поперхнеться, закашляється. Чужорідне тіло викликає часте рефлекторне чхання та рясні виділення, завдяки чому тварині нерідко вдається очистити ніс, але це відбувається не завжди. Якщо сторонній предмет затримується в носі надовго, слизові виділення змінюються гнійними, якщо у нього гострі краї, розвивається носова кровотеча, а великий предмет повністю блокує носове дихання, у кішки постійно відкритий рот, з’являються ознаки кисневого голодування (синюшність слизових). Однією з ознак стороннього тіла в носі є чхання в поєднанні з блювотою, оскільки подразнюється розташований по сусідству блювотний центр.

кошка чихает

Крім стороннього тіла, яке проникає до носу кішки ззовні або з ротової порожнини, чхання буває викликанео патологічним розростанням тканин у носовій порожнині, поліпами або раковою пухлиною. Новоутворення такої локалізації супроводжуються порушенням носового дихання, постійними виділеннями (при онкологічних процесах кров’яними), кішка часто тре мордочку, чхає. Злоякісна пухлина супроводжується загальним виснаженням, сильними болями.

Стоматологічні проблеми

Носова порожнина сполучається з ротовою, а корені зубів кішки розташовані поблизу носових ходів. Тому захворювання зубів, запальні процеси в роті можуть поширитися на ніс, викликати набряклість, подразнення його слизової, чхання. Для стоматологічних проблем характерні рясна слинотеча, неприємний запах з рота, почервоніння ясен, складності з прийомом їжі.

Астма

Деякі кішки страждають на бронхіальну астму – звуження бронхів на тлі хронічного запалення дихальних шляхів. Основні симптоми захворювання – сухий кашель, напади якого стають все більш тривалими, задишка, утруднене хрипке дихання, млявість. Якщо часте чхання поєднується з такими проявами, варто обстежити вихованця, здати аналізи, провести рентгенографію, бронхоскопію. У 70% випадків природа астми алергічна, але до її розвитку також можуть привести затяжні, не до кінця вилікувані інфекційні захворювання, онкологічні процеси в легеневих тканинах.

Глисти

Глисти можуть викликати чхання з двох причин:

 • будь-які паразити виділяють токсини, які є сильними алергенами та провокують свербіж шкіри, кашель, чхання;
 • деякі види глистів з кровотоком мігрують по організму, вражають легені, звідти можуть потрапляти в носові ходи, подразнювати їх механічно.

Чхання не входить до переліку основних симптомів глистової інвазії, зазвичай запідозрити проблему змушують втрата ваги, порушення апетиту, розлади травлення, ознаки загальної інтоксикації. Чхання також є можливою ознакою того, що на тлі викликаного активністю паразитів зниження імунітету кішка заразилася якоюсь інфекцією.

Як допомогти вихованцеві самостійно

Обійтися без допомоги лікаря можна, якщо чхання є реакцією на різкий запах, респіраторний алерген. Необхідно поспостерігати за вихованцем, постаратися встановити, який саме подразник викликає таку реакцію, та вжити заходів до запобігання, обмеження контактів з ним:

котенок чихает

 • спеції зберігати в герметичних ємностях, закривати двері на кухню в процесі їх використання, провітрювати або включати витяжку після нарізки цибулі тощо;
 • при алергії на побутову хімію, парфумерію не використовувати їх у присутності кішки, зберігати щільно закритими, в ідеалі – змінити на засоби, які не викликають небажаної реакції;
 • при алергії на пил частіше проводити ретельне вологе прибирання, скоротити кількість речей, в яких накопичується пил (килими, м’які іграшки);
 • у разі алергії на плісняву виявити її джерело, запліснявілі речі, продукти викинути, якщо грибком уражені стіни, стеля, підлога, виконати ремонт з обробкою антисептиками, використовувати осушувачі повітря;
 • якщо кішка не переносить дим, не випускати її гуляти, закривати вікна, кватирки, коли на вулиці палять багаття, спалюють сміття, при непереносимості тютюнового диму не курити в квартирі.

Якщо підтверджена алергія, а алерген не встановлений або неможливо повністю виключити контакт з ним, потрібно завжди тримати в аптечці антигістамінний препарат, рекомендований ветеринарним фахівцем, застосовувати для полегшення, купірування алергічної реакції. При важких проявах алергії (анафілаксії, яка у кішок зрідка, але зустрічається), необхідно негайно звертатися до ветеринарної клініки.

Як лікувати вихованця

У більшості випадків тривалого, повторюваного чхання необхідно звернутися до лікаря, який встановить причину цього симптому та призначить домашнє лікування або проведе його в умовах стаціонару. Неприпустимо самостійно намагатися витягти чужорідне тіло з носових ходів кішки, якщо воно не виходить в процесі чхання. Не варто починати лікування без попередньої консультації з ветеринарним фахівцем, адже тільки він може відрізнити відносно нешкідливу застуду від небезпечних інфекційних захворювань, розпізнати астму, виявити новоутворення в носі кішки та встановити їх природу.

У більшості випадків чхання супроводжується рясними виділеннями, закладеністю носа, тому його потрібно регулярно очищати за допомогою зволоженого ватного диска, акуратно промивати фізіологічним розчином. Можна використовувати рекомендовані ветеринарним лікарем назальні краплі, мазь для зменшення закладеності. При простудному нежиті необхідно підтримувати в приміщенні оптимальний температурно-вологісний режим, часто напувати вихованця. Якщо застуда викликана переохолодженням і не ускладнилася інфекцією, цього достатньо.

При інфекційних і паразитарних захворюваннях симптоматична терапія (очищення, промивання, закапування носа) – лише одна зі складових комплексного лікування, спрямованого на:

 • усунення причини захворювання. При ранній діагностиці вірусних інфекцій показане ведення специфічної сироватки, але вона ефективна тільки в першу добу. При бактеріальних інфекціях, мікоплазмозі призначають антибіотики, при грибкових – антимікотики, при зараженні гельмінтами – протиглистові препарати;
 • підтримка організму – загальнозміцнюючі, імуностимулюючі, вітамінні препарати;
 • усунення, полегшення супутніх симптомів – протизапальні, жарознижуючі, протинабрякові, муколітики (відкашлюючі);
 • профілактику ускладнень. При вірусних інфекціях може проводитися антибіотикотерапія. Можуть призначатися препарати для підтримки шлунково-кишкового тракту, печінки, нейтралізації побічних ефектів антибактеріальних і протигрибкових препаратів;
 • детоксикацію та профілактику зневоднення. При важкій інтоксикації, відмові від їжі та пиття необхідна госпіталізація в стаціонар, постановка крапельниць.

Якщо чхання пов’язане зі стоматологічними проблемами, проводиться лікування основного захворювання, яке може доповнюватися симптоматичним лікуванням риніту. Чужорідне тіло в носі іноді вдається видалити за допомогою пінцета, але при його глибокому проникненні показане хірургічне втручання. Носові поліпи видаляють спеціальними хірургічними щипцями або діодним лазером, після чого призначається курс антибіотикотерапії та протизапальної терапії кортикостероїдами для профілактики ускладнень. Рак носа у кішок розвивається зрідка, переважно в літньому віці, основний метод лікування – променева терапія. Якщо у кішки діагностовано астму, ветеринарний фахівець розробляє схему комплексного лікування, спрямованого на профілактику нападів і їх швидке купірування. На тлі інших небезпек, якими загрожує напад астми, чхання особливого занепокоєння не викликає. А для нейтралізації інших загроз слід завжди тримати під рукою бронхорозширюючі, антигістамінні, протинабрякові препарати.

Часте, тривале чхання кішки зазвичай вказує на ряд серйозних проблем зі здоров’ям. Чимало небезпечних захворювань, які супроводжуються ринітом, чханням, простіше попередити, ніж лікувати. До заходів профілактики відносяться своєчасна вакцинація та дегельмінтизація, огородження кішки від контактів з бродячими, хворими тваринами, якісне харчування з добавками для зміцнення імунітету. Не менш важливі підтримка в будинку чистоти, свіжості повітря, здорового мікроклімату, захист вихованця від протягів, переохолодження, перепадів температури. Якщо чхання поєднується з підвищенням температури, рясними виділеннями з носа, носовою кровотечею, сльозо- та слинотечею, ознаками загальної інтоксикації, потрібно негайно звертатися до ветеринарного фахівця, а за наявності інших домашніх тварин ізолювати від них вихованця, що чхає – захворювання може бути заразним.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Залишити коментар