Чим і як годувати висловухе шотландське кошеня

Поширена хибна думка, що висловухим шотландським кошенятам (скоттиш-фолдам) необхідне особливе харчування, інакше їх вушка розпрямляться та встануть стирчком. Насправді висловухість обумовлена генетично та від харчування не залежить. Тому для фолдів і страйтів (висловухих і прямовухих кошенят) підійде той самий раціон, головне, щоб він відповідав віковим потребам. Висловухі шотландські кішки відрізняються слабким імунітетом і схильні до різних захворювань, в тому числі запалення шлунка і хвороб печінки, сечокам’яної хвороби, а неякісне харчування посилює проблему. Тому щоб виростити здорову кішку, необхідно правильно годувати кошеня з перших місяців життя.

Правила харчування висловухих шотландських кошенят

Існують 2 підходи до організації харчування кошенят – в безперервному та в розміреному режимі. У першому випадку в мисці постійно знаходиться їжа, до якої кошеня може отримати доступ в будь-який момент і з’їсти, скільки захоче (аналог годування грудних немовлят на вимогу). Такий підхід зручний, якщо господарі надовго йдуть з дому та не можуть годувати кошеня по годинах. Але для висловухих шотландських кошенят цей варіант небажаний. У кошеняти ще не сформувалося відчуття насичення, воно не контролює обсяг з’їденої їжі та буде регулярно переїдати, якщо доступ до неї не обмежувати. А це підвищене навантаження на травну систему та високий ризик ожиріння, особливо з урахуванням породної схильності до нього скоттиш-фолдів. Ще один мінус безперервного режиму – він підходить для сухого корму, а вологий корм або натуральні продукти, залишені в годівниці, швидко псуються. Для схильних до харчових отруєнь висловухих шотландців, особливо кошенят, свіжість їжі вкрай важлива.

шотландский котенок

Краще організувати харчування висловухого кошеняти в розміреному режимі, тобто годувати за графіком і контролювати обсяг порцій. Кількість годувань на день з віком поступово скорочується, а обсяг разової порції, навпаки, збільшується.

Іноді новонароджене кошеня доводиться переводити на штучне вигодовування сумішами-замінниками котячого молока. У таких ситуаціях необхідно дотримуватися такого графіка та дозування:

Вік, днів Кількість годувань на добу Добова норма молочної суміші на 100 г ваги кошеняти
1-5 12 30 г
6-13 10 38 г
14-24 8 46 г
25-30 8 53 г

Висловухих шотландських кошенят повністю переводять з материнського молока на домашнє харчування або готові корми з 2,5-3 місяців.

Pet World

Прикорм поступово вводиться з 1 місяця, а якщо у кішки недостатньо молока, кошенята не наїдаються, допустимо потроху догодовувати їх твердою їжею (найкраще – м’ясним фаршем) з 3 тижнів. Шотландські висловухі кошенята особливо активно ростуть і набирають вагу перші 2 місяці, починаючи з 3 місяця темпи зростання сповільнюються, чергове уповільнення відбувається після півроку. Після 8 місяців котики продовжують набирати вагу, а у кішечок вона стабілізується або збільшується незначно. Тому й добова норма їжі починаючи з 3-4 місяців істотно не змінюється.

Вік, місяців Кількість годувань на добу Добова норма їжі, г
1,5-2 7 100-120
2-3 6 160-180
3-4 4-5 180-240
4-5 4 180-240
5-9 3-4, в залежності від індивідуальних темпів розвитку 180-240
9-12 2-3 180-200

Для кошенят, які продовжують харчуватися материнським молоком, вказана загальна кількість годувань і сумарна добова норма їжі (молоко плюс прикорм). Причому до 2 місяців основу раціону становить молоко, потім співвідношення поступово змінюється на користь «дорослої» їжі, молоко вже не є основним джерелом поживних речовин. Але бажано, щоб до 2,5-3 місяців, поки не сформується імунітет після вакцинації, малюк продовжував потроху отримувати материнське молоко – воно є джерелом антитіл.

Також слід врахувати, що табличні норми годування є усередненими, орієнтовними, оскільки вікові норми ваги істотно варіюються навіть у представників однієї статі, а кошенята-хлопчики бувають приблизно в 1,5 рази більше дівчаток того ж віку. Тому добову норму їжі краще розраховувати в індивідуальному порядку.

У період активного росту, з 2 до 8 місяців, вона становить близько 10% ваги кошеняти, починаючи з 9 місяців скорочується до 3-5%.

Оптимальний розмір порцій можна підібрати й експериментальним шляхом, якщо кошеня явно не наїдається, збільшити норму, якщо залишає недоїдені харчі – зменшити. При цьому потрібно стежити, щоб вага не відхилялася від вікової норми більш ніж на 200 г в будь-яку сторону. У разі значного недобору/надлишку ваги обов’язково слід звернутися до ветеринарного фахівця, він допоможе скорегувати раціон, якщо потрібно – призначить лікування.

З чого повинен складатися раціон висловухого шотландського кошеняти

Висловухе шотландське кошеня, як і будь-який представник сімейства котячих, це хижак, і основу його раціону повинні складати білки тваринного походження. Також для малюка важливі жири, а ось кількість вуглеводів слід обмежувати. Оптимальним для кошенят цієї породи вважається баланс білків, жирів і вуглеводів 3:1,5:1. Готові корми для кошенят збалансовані з урахуванням вікових потреб в поживних речовинах, а в разі годування «натуралкою» в раціон включають продукти, які покривають потребу в різних поживних речовинах.

Джерела білка:

 • м’ясо (птиця), м’ясні субпродукти, які повинні складати близько 90% раціону;
 • морська нежирна риба (необов’язкова складова раціону кошенят);
 • кисломолочні продукти (сир, кефір, ряжанка) низької жирності. До 3 місяців кошенятам можна давати свіже молоко, краще козяче, в ньому менше лактози;
 • жовтки курячих яєць, сирі або відварені не довше 5 хвилин, сирі перепелині яйця цілком.

Джерела вуглеводів, в тому числі клітковини (харчових волокон, які не перетравлюються травними ферментами, але необхідні для підтримки здорової мікрофлори):

 • овочі (морква, буряк, кабачки, гарбуз, цвітна капуста та броколі), сирі, відварені або тушковані;
 • зелень, найкраще молоді сходи пшениці та вівса. Деяким кошенятам подобаються петрушка, кріп;
 • висівки.

Джерела кальцію:

 • кисломолочні продукти, особливо сир, а також нежирний, несолоний, негострий твердий сир є джерелом не тільки білка, але й кальцію;
 • курячі шиї та голови без дзьобів, перемелені на м’ясорубці, або готове кісткове борошно;
 • подрібнені на порошок шкарлупки яєць, попередньо ретельно вимиті.

Надлишок кальцію шкідливий, як і його дефіцит, тому не треба давати всі добавки відразу. Якщо кошеня охоче їсть сир, особливо спеціально приготований, кальцинований, то подрібнені кістки, шкарлупки або готові добавки з кальцієм давати вже не потрібно.

Що стосується жирів, то навіть нежирне м’ясо, риба та молочні (кисломолочні) продукти містять їх в достатній для кошеняти кількості. Додаткове джерело цінних для кошеняти жирних омега-кислот – риб’ячий жир. Можна додавати до їжі (не в кожну порцію, не щодня) по пару крапель нерафінованої рослинної олії – оливкової, конопляної, лляної. Але рослинні олії засвоюються організмом котячих значно гірше від жирів тваринного походження. Це ж стосується вітамінів, які містяться в рослинній їжі, тому овочі розглядаються як джерело клітковини, а не вітамінів.

Раціон шотландського висловухого кошеняти розширюється потроху:

 • перший прикорм – сире м’ясо, спочатку скобленное або перекручене в фарш, потім нарізане дрібними шматочками. Для кошенят рекомендовані курячі грудки без шкіри, також можна давати індичку, кролятину;
 • з 2 місяців м’ясо можна давати більшими шматочками, додавати терті овочі (морква, капуста), висівки. Вводяться нежирні кисломолочні продукти, 1-2 рази на тиждень до основної страви можна додати яєчний жовток, перепелине яйце;
 • 3-4 місяці – додаються субпродукти (курячі сердечка, шлунки, зрідка, раз на 1-2 тижні – печінка). У раціоні обов’язково повинні бути присутніми кисломолочні продукти, коли кошеня перестає отримувати свіже молоко, вони стають важливим джерелом кальцію;
 • 5 місяців – можна 1 раз на тиждень давати морську рибу. Рекомендується з цього віку давати пухнастикам спеціально пророщену траву для стимуляції виведення волосяних грудок з кишечника.

Після 5 місяців набір продуктів залишається практично незмінним, крім дієтичних сортів м’яса можна давати яловичину та яловичі нирки, які для зовсім маленьких кошенят є занадто важкою їжею, погано перетравлюються.

Чим годувати висловухе шотландське кошеня: корм або натуральні продукти

Висловухому шотландському кошеняті можна давати як готові промислові корми, так і «натуралку». Але більшість промислових кормів призначається для кошенят починаючи з 2 місяців, тому в якості прикорму, додатково до материнського молока зазвичай дають натуральні продукти. З готових кормів кращім вибором є консервовані (паштети, муси), якщо прикормом служать гранули сухого корму, до 2 місяців їх необхідно розмочувати.

шотландский котенок играет

Важливий момент: господарям, які беруть кошеня в розпліднику, перші тижні необхідно дотримуватися того ж раціону, що малюк отримував у заводчика. Тільки коли кошеня повністю адаптується до нового місця проживання, можна поступово переводити його на той тип харчування, який господар вважає більш зручним.

Pet World

Якщо кота планується годувати готовими раціонами, рекомендується починати прикорм з натуральних продуктів, а потім поступово перейти до готових кормів. Зворотна послідовність (використання промислових кормів в якості прикорму з подальшим переведенням на «натуралку») вкрай небажана. Якщо травна система кошеняти з раннього віку пристосовується до готових кормів, їй буде вкрай складно навчитися виробляти ферменти, необхідні для перетравлення натуральної їжі.

Готові корми (мінуси)
Якісні корми досить дорогі
Перелік кормів, які можна давати в якості прикорму кошенятам до 2 місяців, обмежений
Один з компонентів корму, іноді другорядний, може викликати розлади травлення, алергічні реакції, а виявити його досить складно
Натуральні продукти (мінуси)
Кілька разів на день готувати свіжу їжу для кошеня клопітно
Додатково витрачаються вода, газ, електроенергія
Складно збалансувати раціон, розрахувати кількість різних продуктів в порції
Потрібно доповнювати раціон вітамінно-мінеральними добавками
Є ризик зараження паразитами, інфекціями

Якщо вибір зроблений на користь готових кормів, слід пам’ятати:

 • не можна годувати кошеня кормом для дорослих кішок, оскільки оптимальний баланс білків і жирів, вітамінів і мінералів залежить від віку, сухі корми до того ж розрізняються розміром гранул;
 • до якості сухих або вологих кормів для кошенят пред’являються підвищені вимоги, вони повинні містити достатньо м’яса та м’ясних продуктів, неприпустиме переважання в складі зернових, наявність хімічних добавок. Так що потрібно вибирати корми класу преміум і вище.

Як правильно годувати висловухе кошеня натуральними продуктами

Якщо формула готових кормів розробляється фахівцями з харчування домашніх тварин, то натуральний раціон доводиться складати самостійно, спираючись на рекомендації ветеринарних лікарів і дієтологів. Протягом першого півріччя життя натуральний раціон шотландського висловухого кошеняти постійно змінюється, до нього вводяться нові продукти. При цьому потрібно дотримуватися універсального правила: вводити не більше одного нового продукту на день, починати з мінімальної порції, відстежувати реакцію. Якщо новий продукт не викликає розлади травлення, стільця, алергії, можна потроху збільшувати порцію.

М’ясо, м’ясні субпродукти повинні бути присутніми в щоденному меню кошеняти. Пріоритетним продуктом тваринного походження для кошенят є м’ясо, більшість субпродуктів( серце, курячі шлунки, яловичі нирки) можна давати пару раз на тиждень, печінку – не частіше одного разу, оскільки у кошенят вона провокує діарею.

Pet World

Риба – продукт для висловухих шотландських кішок не обов’язковий, з урахуванням їх схильності до сечокам’яної хвороби можна обійтися без неї або давати не частіше 1 разу на тиждень.

Щодо каш в раціоні висловухого шотландського кошеняти думки фахівців розходяться. Одні вважають будь-які зернові непотрібним, неприродним для кішок продуктом. Інші рекомендують з 5 місяців давати вівсянку, гречану, рисову каші, але додавати їх до м’яса в невеликих кількостях (гарнір повинен становити не більше 1/3 порції).

Для висловухих шотландських кошенят, як і для будь-яких кішок, забороненими продуктами є копченості, ковбасні вироби, консерви для людей, картопля, бобові, борошняне, солодощі, шоколад, кава, маринади та соління, смажена та надмірно жирна їжа, гриби, цитрусові, практично всі фрукти (можна потроху давати яблуко), цибуля, часник, прянощі.

Важливі моменти, які слід враховувати при годуванні висловухих шотландських кошенят домашньою їжею:

 • домашнє (натуральне) харчування – це не їжа з хазяйського столу, а страви, приготовані спеціально для кошеняти;
 • навіть найменших кошенят, які отримують перший прикорм, не варто годувати бульйонами та рідкими протертими супчиками, вони повинні звикати до їжі нормальної консистенції. А ось розмір шматочків потрібно збільшувати поступово;
 • тільки сире м’ясо забезпечить кошеня всіма необхідними речовинами. Для знищення паразитів його необхідно проморозити 3-5 днів;
 • м’ясо, птицю, субпродукти потрібно купувати у перевірених постачальників, щоб ці продукти не містили збудників інфекцій, гормонів і антибіотиків;
 • рибу обов’язково відварювати та витягувати кістки. Рибу кошенятам (як і дорослим кішкам) можна давати тільки морську, причому нежирну (хек, окунь, пеленгас). Риба жирних сортів може зрідка використовуватися в якості ласощів;
 • м’ясні та молочні, кисломолочні продукти даються в різні годування;
 • їжа для висловухих шотландських кошенят готується без додавання солі, цукру, спецій;
 • їжа повинна мати кімнатну температуру;
 • якщо кошеня харчується натуральними продуктами, йому обов’язково потрібно додатково давати вітаміни, мінерали;
 • не можна змішувати «натуралку» з готовим кормом, наприклад, додавати до каші консервований корм.

Харчування висловухого шотландського кошеняти має відповідати віку та породним особливостям (чутливе травлення, схильність до ожиріння, сечокам’яної хвороби). Годувати малюків можна як натуральними продуктами, так і готовими кормами, які підходять для даної вікової категорії. У першому випадку господареві доводиться вирішувати складну відповідальну задачу – самостійно збалансувати раціон, який з кожним місяцем змінюється, розширюється. Готовий корм створюється фахівцями та позбавляє власників безлічі турбот. Але підібрати раціон, який ідеально підійде маленькому висловухому шотландцеві, не завжди вдається з першої спроби. У будь-якому випадку, економити на харчуванні кошеняти, купувати дешевий корм або м’ясо сумнівної якості (від хворих тварин, зіпсоване) неприпустимо. Похибки в харчуванні, допущені в ранньому віці, приведуть до розвитку хронічних захворювань, на які дорослий кіт буде страждати все життя.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити коментар