Для чого коту вуса?

Вуса для котів і кішок зовсім не окраса зовнішності, а вкрай важливий орган, який відповідає за дотик. Те, що ми називаємо вусами, – це одна з груп дотичних волосків, розташованих по обидві сторони від носа, на підвусниках. Ростуть такі волоски і в інших місцях, називаються вони вібрисами. Це слово співзвучне зі словом «вібрація», дійсно, дотикове волосся постійно вібрує, тремтить, посмикується. Про важливість вібрис говорить той факт, що у кошеняти в процесі внутрішньоутробного розвитку спочатку формуються вуса, а вже потім волоски, з яких складається шерсть.

Будова та розташування вібрис

Загальна кількість вібрис у кішки варіюється від 30 до 40, при цьому 24 з них розташовується на мордочці (з боків від носа, на підборідді, щоках, над очима в районі брів, на зовнішній стороні вушних раковин), а решта – на лапах, ближче до подушечок, і на хвості. Волоски на тілі відрізняються невеликою довжиною та майже непомітні серед шерсті. Вуса – це найчисленніша група вібріс, яка складається з волосків найбільшої довжини та товщини. Вони ростуть у котів і кішок, причому у котів зазвичай більш товсті. Довжина вусів різниться у представників різних порід. Найдовші вуса у мейн-кунів, найкоротші – у сфінксів.

При зовнішній схожості з волоссям котячі вуса (вібриси) мають зовсім іншу будову та функцію. Та частина вібріс, яку ми бачимо та зазвичай називаємо вусами – це лише верхівка айсберга. Кожна вібриса складається з:

 • досить товстого жорсткого волоса, який розташовується зовні, над поверхнею шкіри, за довжиною зазвичай перевершує покривні волоски (шерстинки);
 • внутрішньої частини, яка уходить під шкіру на більшу глибину, ніж покривне волосся.

Підшкірна частина вібриси оточена волосяною сумкою з м’язових волокон, до якої підходять кровоносні судини та нервові закінчення. Більшість вібрис сполучається з відгалуженнями трійчастого нерва. Зовнішня частина (вуса) сприймає різноманітну інформацію про навколишній світ і передає її через нервові закінчення до головного мозку, кожна вібриса пов’язана зі своєю ділянкою. А м’язова тканина волосяної сумки забезпечує рух вібрис.

cat-2021-08-30-07-21-12-utc1

Функції котячих вусів

Якщо шерстяний покрив виконує функцію терморегуляції та захищає шкіру від шкідливих, травмуючих впливів, то вуса кішки виконують цілий набір функцій, допомагають орієнтуватися в просторі та спілкуватися.

Тактильний орган

Котячі вуса сприймають коливання, вібрації повітря, працюють як своєрідні локатори, дозволяють визначити місцезнаходження предметів, інших тварин. Певною мірою вібриси замінюють кішкам очі, саме цим пояснюється поширена помилка про їх здатність бачити в темряві. Вібриси, розташовані на різних ділянках мордочки та тіла:

 • допомагають орієнтуватися в «сліпий зоні», яка знаходиться безпосередньо перед мордочкою кішки – очі цю область не бачать;
 • відповідають за оцінку відстані до навколишніх предметів, їх габаритів і величини просвітів між ними, різних щілин і отворів;
 • забезпечують кішку інформацією про температуру їжі, а також її свіжість;
 • «обмацують» найближчий простір. Вібриси, особливо довгі вуса та волоски на бровах, зачіпають об’єкти, розташовані в небезпечній близькості, наприклад, гілки, що стирчать. На підставі отриманих від них сигналів мозок віддає команду замружитись або відхилитись;
 • служать джерелом інформації про силу та напрям вітру, вологість та температуру повітря, дозволяють кішкам передчувати зміни погоди;
 • забезпечують інформацією про переміщення рухомих об’єктів, допомагають вистежити здобич або швидко реагувати на рухи противника в бійці;
 • допомагають розрахувати траєкторію стрибка з поправкою на вітер і утримувати рівновагу на нестійких опорах$
 • вловлюють коливання підлоги, ґрунту;
 • допомагають контролювати поведінку спійманої здобичі.

curious-tabby-cat-2021-09-24-00-05-08-utc1

Засіб невербального спілкування

Крім дотику вібриси служать для передачі невербальних сигналів при спілкуванні з родичами. Рухи, посмикування вусів, волосків на бровах і щоках – це виразна мова, добре зрозуміла кішкам. Уважний господар теж може навчитися розумінню цієї мови й отримувати інформацію про настрій вихованця, орієнтуючись на положення його вусів:

 • спрямовані в сторони – кішка в спокійному, розслабленому стані;
 • висунуті вперед – кішка зацікавлена, відкрита для спілкування, хоче ознайомитися з новим об’єктом. Також це положення типове для полювання, коли кіт стежить за здобиччю;
 • спрямовані назад, притиснуті до щік – кішка не в дусі, налякана, розсерджена, стурбована.

Чи може кіт обійтися без вусів?

У деяких лисих кішок вібріс взагалі немає, імовірно, їх відсутність компенсує підвищена тактильна чутливість шкіри. Але для більшості порід вуса та дотикові волоски іншої локалізації необхідні. Вони не відносяться до життєво важливих органів, кішка без вус не помре, але їх відсутність можна прирівняти до інвалідності. На щастя, такий стан буде тимчасовим, пошкоджені вібриси відростають.

Іноді кіт одночасно втрачає всі вібриси або більшу їх частину в бійці, внаслідок власної необережності, жорстокого поводження людей (точніше, нелюдів), необдуманої поведінки господарів, які вирішують підстригти кішку та разом з шерстю обрізають вібриси. Іноді їх видалення є вимушеним заходом, наприклад, при лікуванні грибкових захворювань. Зростання вібріс – процес нешвидкий, може зайняти кілька тижнів, в найскладніших випадках – до 3 місяців. Поки пошкоджене дотикове волосся не відросте, вихованця не рекомендується випускати з дому. Кішка стає беззахисною, переживає жорсткий стрес, втрачає апетит, їй складно орієнтуватися в просторі, зберігати рівновагу, неможливо полювати. Очі, ніс і лапи не здатні повною мірою замінити вібриси.

Тому підстригати, видаляти вуса або вібриси, що ростуть на інших ділянках мордочки, тіла, неприпустимо. Ризик пошкодження вібрис – одна з причин, через які кішок не стрижуть. Масове випадання (линька) для вібрис нетипове, але окремі дотикові волоски періодично випадають, як і звичайне покривне волосся. Якщо кіт позбудеться одиничних вібрис природним шляхом, нічого особливо страшного не станеться, оскільки вони ростуть групами, а волоски, що випали, швидко замінюються новими.

beautiful-young-woman-with-domestic-cat-scottish-f-2021-08-26-18-28-17-utc1

Якщо вуса випадають занадто часто, один за іншим, а також січуться, ламаються, стають хвилястими (за винятком порід, для яких така форма є природною), потрібно звернути увагу на умови утримання, раціон і стан здоров’я вихованця. Причин проблем з вусами безліч – хронічний дефіцит рідини або поживних речовин, застосування неякісної косметики, різні захворювання, в тому числі паразитарні інфекції та алергічні реакції. Якщо не вдається виявити й усунути причину проблеми самостійно, необхідно звернутися до ветеринарного фахівця.

Вуса для кішок – найважливіший орган

Котячі вуса, а також інші групи волосків-вібріс – це дуже складний, високочутливий інструмент, орган дотику, від якого коти отримують значну частину інформації про навколишній світ. Кожна група вібріс виконує свою функцію, всі вони однаково важливі, а вуса є не тільки органом дотику, але і індикатором настрою кота. До цього важливого органу потрібно ставитися шанобливо, не смикати кішку за вуса, не намагатися їх підстригти, стежити за станом дотикових волосків і бити на сполох у разі їх масового випадання або підвищеної ламкості.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити коментар