Породи кішок, схожі на рись

Між багатьма представниками сімейства котячих є схожість, хоча вони належать до різних порід. Зокрема, існує чимало диких і домашніх кішок, схожих на рись. Звичайна рись – хижа тварина середніх розмірів, вагою 18-25 кг, з м’язистим коротким приземкуватим тілом, потужними лапами, коротким хвостом, кінець якого виглядає обрубаним, і витягнутими загостреними вухами з китицями. Більшість видів диких рисей живуть в північних регіонах, тому відрізняються густим, довгим хутром, забарвлення якого варіюється в залежності від регіону проживання. Серед диких кішок крім рисі звичайної є ще кілька видів, які відрізняються меншими розмірами, а також породи, що зовні схожі на рись, але належать до інших родів. Деякі породи домашніх кішок об’єднує з риссю наявність китиць на вухах, форма хвоста, особливості статури, хутра. Розмірами вони значно поступаються дикій рисі. Існує також ряд гібридних порід, що з’явилися в результаті схрещування домашніх і диких кішок, вони відрізняються більшими розмірами.

Домашні кішки, схожі на рись

Серед домашніх кішок схожістю з риссю відрізняються:

  • норвезька лісова (скогкет);
  • мейн-кун;
  • сибірська;
  • піксібоб (короткохвостий ельф);
  • курильський бобтейл (курбоб);
  • американський бобтейл.

Мейн-кун
Мейн-куни, норвезькі лісові та сибірські кішки відносяться до напівдовгих, найбільшими вважаються мейн-куни (вага кастрованих самців досягає 12 кг), норвезькі лісові коти важать до 10 кг, сибірські – до 9, вага самок, як правило, не перевищує 7 кг, хоча у мейн-кунів після стерилізації може досягати 8,5 кг. З риссю ці породи об’єднує м’язиста статура, потужні лапи, довга шерсть з щільним підшерстям, великі витягнуті вуха, часто з китицями.

норвежские лесные

Хвости у всіх зовсім не такі, як у рисі, довгі та пухнасті. Всі породи пізно дорослішають, ростуть до 5 років, відрізняються досить міцним здоров’ям, хоча зустрічаються випадки генетичних захворювань. У норвезьких лісових це обмінні порушення, захворювання крові, полікістоз нирок. У мейн-кунів – кардіоміопатія, сечокам’яна хвороба, рідше дисплазія кульшових суглобів.

сибирская кошка

Є у них і ряд загальних психологічних особливостей: стриманий доброзичливий характер, дружелюбність без надмірної нав’язливості, виражене почуття власної гідності, високий інтелект і дисципліна. Всі ці кішки невибагливі до харчування (головне, щоб раціон містив побільше білків). Основні проблеми, пов’язані з утриманням – необхідність ретельного догляду за шерстю та регулярних прогулянок на свіжому повітрі, це не «диванні» кішки. Мейн-куни та норвезькі лісові не підходять для алергіків (їх слина відрізняється високою концентрацією алергенного білка), а ось сибірські кішки є гіпоалергенними.

Орієнтовні ціни на чистокровних кошенят з родоводом з розплідника:

  • норвезька лісова – 600-700 євро;
  • мейн-кун – до 22 тис. грн;
  • сибірська – до 18 тис.грн.

Піксібоб і бобтейли – короткохвості кішки масивної статури, бувають короткошерстими та довгошерстими, у останніх вуха з рисячими китицями. Піксібоб найбільше схожий на руду рись, але мініатюрніший, хоча для домашньої кішки досить великий (дорослі кішки важать 4-6 кг, коти – 7-9 кг).
Пиксибоб

Вага американських бобтейлів 8 кг, а курильських – 7,5, самки менші за самців. Американських бобтейлів за межами США не розводять і не продають, в Україні також немає розплідників, де розводять піксібобов, а ось курильського бобтейла можна купити в середньому за 10 тис. грн.
бобтейл
Тим, хто планує завести таке кошеня, слід знати, що курбоби доброзичливі, товариські, грайливі, терплячі до витівок дітей. Вони піддаються дресируванню, можуть освоїти трюки, але схильні до пустощів і непокори, їх, як собак, потрібно привчати до лідерства господаря.

Дикі кішки схожі на рись

Рисі – це рід, який об’єднує кілька видів. Максимальна схожість з риссю звичайної характерна для інших видів рисей:

      • канадська, в умовах дикої природи важить 8-14 кг, тіло в середньому метрової довжини, висота в холці 60-65 см;

    Канадская рысь

      • піренейська (іспанська), трохи більше канадської, вище в холці, при цьому тіло коротше. Короткошерста з яскраво вираженим плямистим (леопардовим) забарвленням. Дуже рідкісна порода.

    пиренейская (испанская)

    • руда, більш мініатюрна, важить 6-11 кг, досягає 30-35 см в холці та 60-80 см в довжину, лапи та хвіст коротші.

Рыжая рысь

Схожість з риссю притаманна й деяким представникам інших родів сімейства котячих:

      • очеретяний кіт, він же хаус або болотна рись, значно менше звичайної рисі та крупніше домашніх кішок, вуха схожі на рисячі;

    Камышовый кот

    • каракал (степова рись) за статурою ближче до пуми, вуха як у рисі, але більш високі, з довгими чорними китицями, медово-коричневого, вкрай рідко – чорного забарвлення;

Каракал

    • африканський сервал, як і каракал, відрізняється від рисі більш витонченою статурою та має леопардове забарвлення.

Африканский сервал

Гібридні породи

Ряд порід отриманий шляхом схрещування диких кішок, схожих на рись, з домашніми. Їх часто утримують як екзотичних домашніх вихованців. Існує кілька гібридних типів, F1 – власники 50% крові та генів дикої кішки, в кожному наступному поколінні відсоток «дикої» крові скорочується приблизно вдвічі. Від типу (покоління) залежать розміри гібридної кішки, її характер, а також ціна тварини, прямі нащадки диких кішок коштують найдорожче.

      • Чаузі (хаусі), гібрид хауса з абіссінською кішкою. Великі, високі, дуже стрибучі кішки, активні та безстрашні. Гібриди другого покоління коштують близько 35 тис. грн., першого – до 73 тис.;

    Чаузи (хауси)

      • Каракет, результат схрещування дикого каракала з абіссінською кішкою, гібриди першого покоління схрещують і з рядом інших порід. Гібрид F1 в середньому важить до 12 кг, зустрічаються й більші особини. Ці граціозні кішки з екзотичною зовнішністю не схильні до агресії, але незалежні, дуже енергійні та допитливі. Через складність розведення (безпліддя самців) порода є дуже рідкісною та дорогою, середня ціна в Україні – 200 тис. грн.;

    Каракет

    • Саванна, гібрид дикого сервала та домашньої кішки, найчастіше бенгальської, вуха віддалено схожі на рисячі, кінчики закруглені, зазвичай без китиць, забарвлення різноманітні. У першому поколінні це росла кішка (до 60 см в холці) вагою близько 15 кг. Саванна – рідкісний зразок кішки, яка любить воду. Порода визнана найдорожчою в світі, в Україні вартість гібридів першого покоління досягає 263 тис. грн.

саванна кошка

Гібридні кішки є власниками короткої шерсті, вимагають стандартного гігієнічного догляду. Що стосується харчування, покоління F1 і F2 рекомендується годувати сирим м’ясом і субпродуктами, також давати рибу, кисломолочні продукти, в невеликих кількостях – овочі. Висококалорійні сухі корми класу супер-преміум і холістік підійдуть для гібридів 3-го і наступних поколінь, а вихованцям, розміри яких відповідають стандартним розмірам домашніх кішок, можна давати й вологий корм.

Що потрібно знати перед тим, як завести кішку схожу на рись

Будь-яким кішкам, зовні схожим на рись, необхідно дуже багато руху та свіже повітря, весь час тримати їх під замком неприпустимо. Домашній кішці великих розмірів в малогабаритній міській квартирі буде тісно, якщо квартира досить простора, завести таку кішку можна, але слід продумати організацію прогулянок. Кішок краще вигулювати у відокремленому куточку лісопаркової зони, шум, велика кількість незнайомих людей і собак їх нервує. Ідеальним місцем проживання для таких кішок буде заміський будинок з огородженою територією, яку можна використовувати для прогулянок. Що стосується гібридів, поколінням F1 і F2 рекомендоване утримання у вольєрі, умови утримання покоління F3 і наступних практично такі самі, як у домашніх кішок.

Представникам домашніх порід кішок, схожих на рись, доведеться приділяти досить багато часу. Хоча вони не вимагають постійної активної взаємодії та тактильного контакту, їм важливо перебувати поруч з господарем. Слід також врахувати витрати часу на прогулянки, догляд за шерстю.

Така кішка – досить дороге задоволення. Йдеться не тільки про вартість кошеняти, але й про витрати на харчування, грумінг, придбання спортивно-ігрового комплексу, яким бажано забезпечити вихованця.

Багатьох турбує, чи не небезпечно тримати в будинку кішку, схожу на рись. Все залежить від того, про яку кішку йдеться:

  • представники домашніх порід незважаючи на грізний вигляд і значні розміри дуже доброзичливі. Але їх вкрай важливо в ранньому віці відучити від проявів ігрової агресії, в тому числі властивої всім кошенятам звички кусатися. Щелепи у «домашніх рисей» потужні, й укуси дорослої тварини можуть перетворитися на серйозну проблему;
  • серед гібридів першого покоління нерідко зустрічаються агресивні тварини, також у них дуже виражена схильність до домінування, в поєднанні з великими розмірами це досить небезпечно. Тому людям зі слабким характером і сім’ям з дітьми заводити таких вихованців вкрай не рекомендується;
  • гібриди F2 зазвичай відрізняються більш поступливим характером, але за розмірами більші за стандартну домашню кішку, так що певний ризик існує;
  • для сімей з дітьми заводчики рекомендують купувати гібриди F3 і F4. Оскільки в процесі селекції агресивних тварин вибраковують з подальшого розведення, такі кішки часто навіть безпечніше за домашніх з неясним родоводом;
  • гібриди 5-7-го поколінь – це практично домашні кішки, і за розмірами, й за характером.

Великі кішки непогано уживаються з іншими кішками та навіть собаками, якщо їх з самого початку виховують разом. Але пташки та гризуни – невідповідна компанія для будь-якої мініатюрної копії рисі, адже мисливські інстинкти у таких кішок дуже сильно розвинені, та дрібних тварин вони сприймають як законну здобич.

Ще один важливий момент: великі кішки дорослішають значно пізніше мініатюрних і середніх. Це стосується і темпів зростання, і психологічного дорослішання, й готовності до в’язки.

Домашні кішки, схожі на рись, відмінні компаньйони, розумні, дисципліновані, їх виховання, як правило, не представляє проблеми. Але для людей з житловими проблемами, трудоголіків і домосідів, яким складно зайвий раз вийти на прогулянку, це не підходящий варіант. Гібриди домашніх і диких кішок багатьох приваблюють екзотичною зовнішністю, але коштують дуже дорого, гібридам 1-2-го поколінь потрібні особливі умови утримання, до того ж прямі нащадки диких кішок можуть бути небезпечними. Ну, а диких кішок, навіть відносно мініатюрних, і зовсім не варто намагатися одомашнити. Це хижаки, а спроби тримати в будинку будь-яких хижих тварин, як правило, закінчуються трагічно.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Leave a Comment