Собака-компаньйон – який краще

Собаки з глибокої давнини використовуються людиною для полювання та перевезення вантажів, охорони стад і житла, порятунку постраждалих, розшуку та затримання злочинців, а також в інших цілях. Крім робочих якостей люди здавна цінують собак за відданість, щиру прихильність, безкорисливу любов. Саме ці особливості роблять собак ідеальними компаньйонами.

Що означає собака-компаньйон

Собака-компаньйон – відносно нове поняття. У наші дні компаньйонами найчастіше називають партнерів по бізнесу, людей, зайнятих спільною справою. Ще в минулому столітті це слово частіше використовувалося в іншому значенні, так називали найманого службовця, який зазвичай жив у будинку господаря-наймача, розважав його, скрашував самотність, виконував обов’язки співрозмовника та супроводжуючого в поїздках. Сьогодні це значення слова вважається застарілим, компаньйонів (компаньйонок) часом шукають для спільної поїздки, але не для спільного проживання під одним дахом. Зате в цій якості все частіше використовують собак.

Міжнародна кінологічна федерація об’єднує собак-компаньйонів в одну групу з декоративними. Компаньйонами називають собак, які не використовуються в якості робочих, службових, а тримають, щоб поруч була жива істота, відданий друг, уважний слухач. Собаки-компаньйони не потребують спеціального навчання, достатньо виховання, освоєння базового набору команд. При виборі собаки на роль компаньйона люди зазвичай керуються особистими уподобаннями, а робочі характеристики, такі як чуття або фізична витривалість, особливого значення не мають. Але варто врахувати особливості характеру, темпераменту собаки, вимоги до змісту, догляду. Ідеальним компаньйоном можна вважати собаку:

 • з доброзичливим, поступливим характером, низьким рівнем агресії;
 • без вираженої схильності до домінування;
 • з високою потребою в спілкуванні;
 • невеликого або середнього розміру;
 • з помірною потребою в руховій активності (якщо тільки господареві не потрібен компаньйон для пробіжок, спортивних ігор);
 • невибагливого до догляду (слід звернути увагу на тип шерсті, схильність до алергії);
 • з міцним імунітетом, без генетичної схильності до хвороб.

Перші 3 пункти найбільш важливі, особливо якщо собаку-компаньйона заводить не самотня людина, а сім’я. Є собаки, які визнають тільки одного господаря, інші члени сім’ї, домочадці для них не є авторитетом. Такі якості гарні для службового, сторожового собаки, а в якості компаньйона краще використовувати вихованця, який однаково дружелюбно ставиться до всіх людей. Є собаки з незалежним характером, які добре переносять самотність, а тісний тривалий контакт з людиною їх може втомлювати та навіть дратувати. Для компаньйона такі якості недоречні.

Вимога до розмірів собаки-компаньйона продиктована двома міркуваннями:

 • таких собак найчастіше заводять в міських квартирах, де великому вихованцеві буде тісно;
 • важливо, щоб з собакою міг без проблем впоратися будь-який член сім’ї (літня людина, дитина, тендітна жінка). Це, перш за все, стосується вигулу.

Нарешті, будь-який собака потребує догляду, турботи про здоров’я, але є вкрай проблемні з цього погляду вихованці. Може скластися ситуація, коли людина заводить собаку-компаньйона в надії, що той буде скрашувати його дозвілля, а в результаті весь вільний час доводиться присвячувати догляду за ним і лікуванню. Щоб уникнути розчарування, потрібно заздалегідь оцінити свою здатність і готовність витрачати час і сили на гігієнічні та лікувальні процедури, грумінг, часті візити до ветеринарної клініки.

Найпопулярніші породи собак-компаньйонів

Багато хто вважає ідеальними компаньйонами безпородних собак (метисів). Дворняжки, як правило, кмітливі, самовіддані, досить невибагливі до догляду, відрізняються більш міцним здоров’ям, ніж чимало штучно виведених порід. Якщо взяти безпородну собаку в будинок цуценям, є всі шанси виховати відданого друга та відмінного компаньйона. А ось підбирати на вулиці дорослого бродячого собаку ризиковано, він може страждати на інфекційні захворювання, озлобитися через суворі умови життя.

Серед породистих собак кращими компаньйонами вважаються:

 1. золотистий ретривер (голден ретривер);
 2. йоркширський тер’єр;
 3. лабрадор-ретривер;
 4. мопс;
 5. німецька вівчарка;
 6. німецький боксер;
 7. пінчери;
 8. сенбернар;
 9. французький бульдог;
 10. шпіци.

Голден ретрівер колись був мисливським собакою, а сьогодні є одним з найпопулярніших сімейних собак-компаньйонів. Зокрема, в США образ цього собаки з пропорційною тілобудовою, золотистою шерстю та золотим характером розтиражований в рекламі як невід’ємний атрибут «ідеальної американської сім’ї». Золотисті ретривери – спокійні, врівноважені, слухняні собаки з високою здатністю до навчання, що дозволяє їх використовувати в якості компаньйонів-поводирів для незрячих. Вони відмінно ладнають з усіма членами сім’ї та з іншими домашніми тваринами. Тим, хто вирішив завести голден ретривера, варто врахувати, що представники цієї породи погано переносять самотність, дефіцит спілкування та рухової активності. Також важливо правильно годувати собаку, щоб уникнути алергії, проблем зі шкірою та шерстю. Красива шерсть вимагає догляду, особливо в період линьки. Лабрадор-ретривер має багато спільного з золотистим, але відрізняється більш масивною статурою та бешкетним, невгамовним характером. Тому лабрадорів рекомендується заводити сім’ям, де дитині не менше 7 років, а голден ретривер відмінно уживається з найменшими.
Голден ретривер

Йоркширський тер’єр – мініатюрна декоративна собачка з чарівною зовнішністю та відважним серцем. Йорк буде відмінним компаньйоном для людей, які сприймають собаку як дитину, але слід пам’ятати, що надмірна опіка представникам цієї породи протипоказана, інакше тер’єр виросте боягузливим. В процесі виховання малюка потрібна достатня твердість, якщо заохочувати схильність до маніпулювання, вихованець звикне «вити мотузки» з господаря. Якщо привчити йоркширського тер’єра до лотка, можна обійтися без гігієнічного вигулу, але тоді доведеться в межах житла задовольняти потребу в русі, фізичній активності, іграх (а ці собаки дуже рухливі та невтомні). Для прогулянок йорку потрібен одяг, а іноді й взуття. Догляд за шерстю досить складний.
Йоркширский терьер

Мопс – ніжний, велелюбний, чарівний собака з врівноваженою психікою. Правильно вихований мопс відмінно ладнає з дітьми, гостями, іншими домашніми вихованцями, але якщо в ранньому віці не приділити достатньо уваги соціалізації собаки, він може вирости конфліктним, задиркуватим. Мопс в якості компаньйона – це море позитиву, але й безліч клопоту. Ідеальним здоров’ям ця порода похвалитися не може, мопси схильні до шкірних і респіраторних захворювань, ожиріння й алергії, бояться переохолодження та перегріву, у них дуже вразливі очі й зуби.
Мопс

Німецька вівчарка має заслужену репутацію універсального службового, робочого собаки, тому багато хто вважає, що перетворювати її на компаньйона значить даремно марнувати чудовий потенціал. Але й сімейний собака з вівчарки виходить ідеальний, тим більше що їй під силу поєднувати обов’язки компаньйона й охоронця. Основні риси породи – високий інтелект і здатність до навчання, беззастережна відданість, врівноважена психіка, безстрашність в поєднанні з відсутністю невмотивованої агресії. Німецьку вівчарку можна тримати в досить просторій квартирі, приватному будинку, вольєрі, вона невибаглива до догляду, але потребує постійних фізичних та інтелектуальних навантажень. При організації харчування слід пам’ятати про уразливість суглобів і схильність до алергії, а також ризик ожиріння на тлі дефіциту рухової активності.
Немецкая овчарка

Німецький боксер – потужний собака з грізним виглядом, який дуже сильно прив’язується до своєї сім’ї та напрочуд добродушний по відношенню до слабких. Боксер буде ідеальним компаньйоном, вірним другом, надійним і безстрашним захисником, турботливою нянькою для малюків, але його потрібно правильно виховати та соціалізувати, щоб природна підозрілість до чужинців не переросла в невмотивовану агресію. Боксери досить вперті та відрізняються високою потребою в руховій активності, так що слабохарактерним людям і домосідам заводити їх не варто. А ось для вольових і врівноважених людей, любителів активного дозвілля це відмінний компаньйон. До догляду боксери невибагливі, але їх необхідно захищати від спеки та переохолодження.
Немецкий боксер

Пінчери – це ціла група собак, стандартним прийнято називати німецького пінчера. Це грайливий, завзятий собака, при вихованні якого слід врахувати невгамовний темперамент і схильність до витівок. Ще важливіше правильне виховання та соціалізація для зменшених копій німецьких пінчерів – цвергпінчерів. Карликовий пінчер може вирости некерованим, якщо в ранньому віці не приборкати його темперамент і досить високу природну агресію. Пінчери терплячі по відношенню до дітей, але їх терпіння не безмежне, так що для сімей з маленькими дітьми, які безцеремонно поводяться з собаками, це не найкращий варіант компаньйона. До догляду пінчери невимогливі, тільки слід пам’ятати про схильність до ожиріння та не перегодовувати вихованця.
Пинчер

Сенбернар – добродушний велетень, дуже терплячий, здатний на глибоку прихильність до кожного члена сім’ї, втілення сімейного собаки. Любить спілкування, але нормально переносить не надто тривалу самотність. Дорослі сенбернари відрізняються флегматичним темпераментом, але цуценята та юніори ще не вміють контролювати емоції. З урахуванням підвищеної слинявості сенбернарів і солідних габаритів собаки-підлітка занадто емоційні прояви почуттів можуть перетворитися на проблему. З погляду характеру сенбернар – ідеальний компаньйон, але потрібно врахувати, що для утримання такого собаки потрібно багато місця, він потребує неспішних, але тривалих прогулянок, інтенсивно линяє (особливо довгошерстий різновид), погано переносить спеку, схильний до захворювань суглобів і очей.
Сенбернар

Французький бульдог вважається найкращим компаньйоном для літніх людей. Собака невеликий, не потребує інтенсивних фізичних навантажень і тривалих прогулянок. Відрізняється доброзичливим характером, до агресії не схильний, але може захищатися, якщо йому заподіяти біль, дискомфорт. Самотній людині варто заводити компаньйона цієї породи, тільки якщо вона більшу частину часу проводить вдома – французькі бульдоги погано переносять відсутність спілкування. Коротка гладка шерсть не вимагає особливого догляду, більше уваги слід приділяти вухам, очам, шкірним складкам. Слабкі місця французьких бульдогів – проблеми з ШКТ, харчові алергії, недосконала терморегуляція. Це слід враховувати при складанні меню, виборі місця для лежанки, придбанні гардеробу для прогулянок. Такий компаньйон підійде для тих, кого не бентежить рясна слинотеча, метеоризм, гучне дихання, хропіння собаки.
Французский бульдог

Шпіци – численна група собак, кожен представник цієї групи (американський ескімоський, японський, німецький) здатний принести господарям багато радості. Шпиці привабливо виглядають, поєднання пухнастої шерсті та чарівної посмішки підкорює серця, а товариський грайливий характер доповнює картину. Особливо популярні мініатюрні померанські шпиці, яких одні дослідники вважають різновидом німецьких, інші – самостійною породою. Це виключно активні, жваві собачки з відважним характером. Велика помилка – вважати шпіца живою м’якою іграшкою й ігнорувати необхідність виховання та соціалізації. Без виховання малюк може вирости агресивним, некерованим, псувати речі, кусатися та гавкати без угаву. Померанці підходять як самотнім людям, так і великим сім’ям, але потрібно пам’ятати, що вони не терплять нудьги, люблять ігри, рух, їх можна навчити різним трюкам. Догляд за шерстю не такий складний, як може здатися, до харчування померанські шпиці не надто вибагливі, місця займають небагато, люблять подорожувати. Так що головне завдання – правильно виховати цуценя, щоб замість грайливого компаньйона не виріс домашній тиран.
Шпицы

Які собаки-компаньйони найкраще ладнають з дітьми

Для сімей з маленькими дітьми найкраще підійдуть собаки середнього розміру – великий собака, навіть найбільш добродушний, може випадково збити дитину з ніг, а мініатюрний – постраждати від її необережних дій. Важлива характеристика для собаки-компаньйона, якому належить жити в сім’ї з дітьми – толерантність до вторгнення в особистий простір і безцеремонного поводження. Маленькі собаки, як правило, менш терплячі, якщо дитина їх налякає або заподіє біль, можуть відповісти тим самим. Спільну мову з дітьми легше знаходять грайливі собаки, які не втомлюються від спілкування та з захопленням приймають навіть нав’язливі ласки. Але слід врахувати, що вони охоче стають співучасниками дитячих пустощів. Якщо батькам потрібна не ще одна дитина, а нянька, пастух-вихователь, краще зупинити вибір на серйозному собаці з більш спокійною, врівноваженою вдачею. З перерахованих вище порід собак-компаньйонів для сімей з дітьми найкраще підійдуть:

 • ретривери (золотистий – для будь-якого віку, лабрадор – для шкільного);
 • німецька вівчарка;
 • німецький боксер;
 • сенбернар.

Також з дітьми відмінно ладнають:

 1. шотландська вівчарка (шелті) – одна з найрозумніших порід, грайлива (хоча надає перевагу грі з людиною №1 – господарем), весела та дуже терпляча. Як і будь-який пастуший собака, є відповідальною нянькою. Не виносить самотності, потребує тривалих прогулянок, ретельного догляду за шерстю;
 2. бігль – добродушний, енергійний, пустотливий, переконаний, що спілкування багато не буває. Біглі – мисливська порода, так що їм потрібно дуже багато рухатися, бажано – на природі. Кращого товариша для активних ігор на свіжому повітрі важко уявити, але якщо на цілий день замкнути бігля в будинку разом з дитиною, ця весела парочка запросто переверне все догори дригом. Бігль впертий, так що в процесі його виховання потрібно проявляти твердість, а ось догляд за собакою особливої складності не представляє;
 3. такса. Доросла такса порозуміється з дітьми будь-якого віку, а ось цуценя цієї породи через мініатюрні розміри, тендітність краще не заводити, поки дитина не підросте та не навчиться контролювати свою поведінку. Такси легко переходять від врівноваженої поведінки до ігор і пустощів, люблять ласку. Представники цієї породи відносно зрідка хворіють і не особливо вимогливі до догляду. Головне завдання – пояснити дитині, що таксу не можна перегодовувати, давати шкідливі смаколики;
 4. бордер-коллі – абсолютно не агресивний та дуже доброзичливий собака з щирою любов’ю до дітей. Це найрозумніша порода з задатками пастуха, рятувальника, поводиря. Дітей можна сміливо залишати на піклування бордер-коллі, вона їх буде «пасти» з величезним ентузіазмом і всією відповідальністю. Але життя в умовах міської квартири, без тривалих прогулянок (точніше, пробіжок), інтенсивних навантажень для цієї породи категорично не підходить. Незважаючи на важливі для компаньйона якості бордер-коллі, насамперед, робочий собака.

Собаку-компаньйона кожен вибирає для себе

Компаньйоном, в принципі, може бути будь-який собака, але представників порід з яскраво вираженими робочими якостями краще все ж використовувати за основним призначенням, щоб тварина не страждала від нудьги, неробства, дефіциту навантажень. При виборі собаки-компаньйона потрібно крім власних уподобань враховувати ще ряд факторів. Це умови утримання (малогабаритна або простора квартира, міський або заміський приватний будинок), можливість приділити достатньо часу та сил догляду за вихованцем і турботі про його здоров’я, характер і темперамент господаря, його спосіб життя (любов до активного дозвілля, фітнесу, подорожей або пасивного відпочинку на дивані). Також важливий склад сім’ї (наявність людей, які зможуть постійно приділяти увагу собаці, наявність дітей, їх вік). Компаньйон – це собака, який гостро потребує спілкування, любові, ласки. Тобто людина, яка хоче завести собаку-компаньйона, повинна бути готова і сама виступати в ролі компаньйона для собаки.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити коментар