Як дати коту таблетку: 4 перевірених способи

Террі Пратчетт у книзі «Кіт без дурнів» барвисто описує муки котовласника, який намагається згодувати коту таблетку. При спробах замаскувати таблетку в їжі виявляється, що надзвичайно гостре чуття кота дозволяє розпізнати навіть одну-єдину молекулу ліків, підмішаних до їжі. Від хитрощів господар переходить до силових методів, замотує кота в рушник, силою розтискає щелепи та впихає в рот таблетку, потім лоскоче шийку, щоб змусити її проковтнути. Але тут з’ясовується що кіт, схоже, є ріднею хом’яків та має защічні мішки, де ховає таблетку, щоб потім урочисто виплюнути. Книга дуже смішна, але ось господарям, які в реальному житті стикаються з необхідністю дати коту таблетку, не до сміху. На щастя, в житті все не так безнадійно, з моменту написання гумористичної книги пройшло більше 30 років, з’явилися нові способи дати коту ліки в таблетованій формі.

Підготовка, вибір методу

У будь-якій справі важлива правильна підготовка, і дача таблетки коту – не виняток. Щоб терапевтична маніпуляція пройшла успішно, необхідно дотримуватися ряду правил. Перш за все, обов’язково потрібно уважно вивчити інструкцію, а краще розпитати ветеринарного фахівця про особливості таблетки.

Деякі таблетки, капсули кіт обов’язково повинен ковтати цілком, в оболонці, яка розчиняється тільки в шлунку або кишечнику. Інші можна подрібнювати, змішувати з їжею, розчиняти у воді.

Pet World

Важливий смак ліків – нейтральний або неприємний. Також необхідно враховувати вказівки щодо залежності часу прийому ліків від прийому їжі (до, після, під час їжі, в будь-який час). Від всіх цих факторів залежить вибір оптимального способу, який полегшить завдання. Зокрема, можна:

 • змішати подрібнену таблетку з їжею;
 • розчинити її у воді;
 • заховати всередині невеликої порції їжі цілу таблетку;
 • скористатися піллером (інтродьюсером);
 • вкласти таблетку в рот пальцями.

Друге правило підготовки: кіт не повинен спостерігати за підготовчим етапом. Навіть просто витягувати таблетку з упаковки потрібно так, щоб вихованець цього не бачив і не чув. Подрібнювати таблетку, змішувати з їжею або розчиняти у воді, готувати шприц або спеціальне пристосування – піллер – теж потрібно подалі від його очей і вух.

Загальні принципи

врач кормит кота таблеткой
Щоб дати коту таблетку, потрібно або вдатися до хитрощів, або застосувати силу. Хитрощі – це коли ліки дається під виглядом їжі, ласощів. Основні правила:

 • кіт повинен бути голодний, щоб їжа його зацікавила;
 • для маскування ліків потрібно використовувати привабливі для вихованця продукти;
 • якщо таблетка ховається всередині чогось їстівного, бажано не торкатися зовнішньої поверхні «футляра» тією рукою, в якій ви тримали ліки.

Якщо таблетку не можна змішувати з їжею або кіт відчуває підступність і від частування з «приправою» відмовляється, доведеться вдатися до силових методів. У таких випадках іноді краще підстрахуватися, сповити кота, щоб він не дряпався та не намагався втекти, але можна обійтися й без «гамівної сорочки», все залежить від темпераменту конкретної тварини. Якщо кіт великий, варто залучити помічника, який буде його утримувати. Можна надіти рукавички, вони повинні бути досить щільними, щоб забезпечити захист від котячих зубів, і в той же час не сковувати рухи.

У всіх ситуаціях, коли тверда або розчинена у воді таблетка вкладається в рот пальцями, вводиться за допомогою піллера, шприца, алгоритм дій схожий:

 • кота потрібно посадити на стіл або іншу поверхню зручної висоти, щоб він знаходився приблизно на рівні поясу людини;
 • кіт повинен сидіти або лежати на животі, не можна перевертати його на спину або утримувати на руках вертикально, в таких положеннях йому незручно або навіть небезпечно ковтати;
 • таблетка або інструмент беруться в робочу руку, вільною рукою фіксують голову кота та відкривають рот;
 • рот відкривають за допомогою великого та вказівного пальців, рука заводиться спереду та знизу, з боку шиї, пальцями потрібно злегка натиснути в місцях зчленування верхньої та нижньої щелеп;
 • пальці або інструмент вводяться в рот збоку, за задніми іклами, й на таку глибину, щоб ліки потрапили максимально близько до центральної частини кореня язика.

Різні способи дати таблетку

А тепер розглянемо докладніше різні ситуації та прийоми, якими можна скористатися в залежності від особливостей таблетки.

Ситуація №1. Таблетку можна подрібнювати та змішувати з їжею

Для таких цілей підійде м’яка їжа однорідної консистенції – вологий корм, паштет, м’ясний фарш. Таблетку потрібно роздрібнити, розкришити, в ідеалі – розтерти в порошок і змішати з їжею. Важливо, щоб приправлена ліками порція була невеликою, кіт повинен її з’їсти повністю, без залишку. Можна змішати подрібнену таблетку з їжею напіврідкої консистенції – соусом від вологого корму, сметаною – та нанести цю масу на ніс тварини, щоб змусити її облизатися. Такий прийом рекомендований для кошенят. Метод додавання подрібненої таблетки до їжи підходить для ліків без яскраво вираженого неприємного смаку та запаху, інакше кіт від частування відмовиться.

Ситуація №2. Можливий прийом таблетки під час їжі, але її необхідно ковтати цілком

Можна спробувати замаскувати таблетку всередині чого-небудь смачненького. Варіанти:

 • використовувати спеціальну маскувальну пасту з привабливим смаком. Ця пластична маса легко обгортається навколо таблетки та перетворює ліки на ласощі;
 • використовувати їстівні кишеньки (Pill Pockets). Це невеликі, вагою 1 г, порожнисті циліндри або конуси з отвором зверху. В цей отвір вкладається таблетка або капсула, після чого краї змикаються (кишеньки виготовляють з пластичної їстівної маси з різними смаками). Виробник рекомендує тримати таблетку в одній руці, а всі маніпуляції з кишенькою виконувати іншою, щоб не перенести смак і запах ліків на поверхню кишеньки;
 • обернути таблетку м’ясним фаршем, паштетом;
 • виготовити пластичну масу з декількох розмочених гранул сухого корму.

Останні два способи бюджетні, не вимагають зайвих витрат, але хитрість може не спрацювати. Готова паста або кишеньки надійніше, вони успішно справляються із завданням маскування таблеток. Паста вважається більш універсальним рішенням, у кульку можна закатати таблетки та капсули будь-якої форми, розміру, також всередину порожнини можна всипати порошок або накапати рідкі ліки.

Ситуація №3. Прийом таблетки необхідно відокремити від прийому їжі, але її допустимо подрібнювати та можна змішувати з водою

Підготовчий етап такий самий, як в попередньому випадку, таблетка розтирається на порошок. Потім цей порошок необхідно розчинити в невеликій кількості води (3-5 мл). Важливо, щоб він розчинився повністю, не випадав в осад. Додавати ліки в миску з питною водою не варто, кіт не стане добровільно пити рідину зі стороннім запахом. Напоїти кота з ложечки проблематично, є великий ризик розлити ліки, якщо тварина сіпнеться. Краще скористатися шприцом без голки. У нього втягують отриманий розчин, а потім потроху вливають у рот коту.
кормление кота из шприца

Шприц вводиться в відкритий рот збоку, за крайніми зубами, а його кінчик повинен розташовуватися максимально близько до кореня язика. На поршень потрібно тиснути плавно, щоб вихованець не захлинувся, вводити ліки невеликими порціями, приблизно по півмілілітра, після кожної порції витягувати шприц і давати можливість ковтнути. Не варто закидати голову кота, більшості кішок зручніше ковтати, коли вона трохи опущена. Якщо рідина потрапляє ближче до кореня язика, кішка рефлекторно ковтає.

Цим же методом дають ліки у формі суспензії. Їх необхідно ретельно збовтати, щоб не було осаду. Прийом рідких ліків з неприємним смаком часто викликає у кішки посилене слиновиділення. Якщо ліки було проковтнуто не в повному обсязі, вони частково витекли з рота, змішавшись зі слиною, вона змінює колір. В цьому випадку допустимо збільшити дозування готової суспензії на 10%. Але якщо коту дають розчинену таблетку, точно відміряти безпечну надбавку до дози неможливо, краще змиритися з тим, що вихованець отримає трохи менше ліків.

Ситуація №4. Таблетка призначена для прийому цілком і її не можна змішувати з їжею

У цій ситуації, а також у випадках, коли хитрощі з їжею не спрацьовують, допоможе спеціальне пристосування, яке називають піллером (від англійського pill – таблетка), інтродьюсером (від introduction – введення) або просто таблеткодавачем.

За принципом дії цей інструмент нагадує шприц – поршень рухається всередині пластикової трубки, але задні частини трубки та поршня оснащені кільцеподібними рукоятками для зручності використання. Як правило, в отвори рукояток з боків корпусу вводяться вказівний і середній пальці, а в кільце на поршні – великий. Замість носика для голки у піллера еластичний тримач, наконечник якого розділений поздовжнім розрізом навпіл. Краї можна розсунути та вкласти всередину наконечника таблетку, після чого вони змикаються та утримують її. При натисканні на поршень він виштовхує таблетку, краю розсуваються, таблетка падає в намічене місце. Інтродьюсер потрібно розташовувати в роті кота так, щоб таблетка потрапила на корінь язика. Після цього пристосування швидко витягується, залишається зімкнути щелепи кота та провести по шиї зверху вниз, щоб стимулювати ковтання.

Переваги таблеткодавача:

 • можна закинути таблетку максимально близько до кореня язика та звести до мінімуму ризик її випльовування. Якщо ліки, особливо гіркі, з неприємним смаком, потрапляють на середню частину язика, у кота починається посилене слиновиділення. Навіть якщо він проковтне більшу частину таблетки, якась частина розчиниться в слині та витече з рота;
 • пальці руки, яка утримує піллер, залишаються поза межами досяжності котячих зубів;
 • м’який наконечник виключає травмування слизових рота.

Спокійним, слухняним кішкам можна вкласти таблетку до рота без жодних пристосувань, голими (а краще – одягненими в рукавички) руками. Інтродьюсер – теж не панацея, його застосування вимагає певної вправності, хтось вважає це пристосування дуже зручним, хтось вважає за краще обходитися без нього. Якщо вихованець дуже неспокійний, гіперактивний, виривається та крутить головою в процесі маніпуляції, ввести на потрібну глибину як пальці з затиснутою таблеткою, так і піллер досить складно. У таких ситуаціях краще діяти удвох.

Альтернативні способи вирішення проблеми

Деяким кішкам вдається без проблем дати ліки з першого разу, але є тварини, яким згодувати таблетку вкрай складно. Якщо кожна спроба перетворюється на неабияке випробування для господаря та вихованця, варто звернутися за допомогою у ветеринарну клініку. Досвідченим фахівцям під силу впоратися з найскладнішими завданнями. Іноді має сенс задуматися про альтернативні лікарські форми. Так, багато протиглистових препаратів випускається в таблетованій і рідкій формі, влити коту в рот суспензію, розчин все ж простіше, ніж змусити проковтнути тверду таблетку. Для деяких медикаментів пероральний прийом можна замінити ін’єкційним введенням, але всі подібні заміни повинні узгоджуватися з ветеринарним фахівцем.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити коментар