Як обрізати кігті коту

«М’якенькі лапки, а в лапках – дряпки», – так влучно описує кішок дитяча загадка. Котячі кігті здатні боляче подряпати, можуть зіпсувати меблі та килими. Щоб уникнути цього, їх доводиться підстригати. Це завдання не з простих, без належної вправності можна травмувати вихованця, та й звичайні ножиці для цієї мети не підійдуть, потрібні спеціальні інструменти. Перш ніж вчитися правильно обрізати кігті коту, давайте розберемося, чи так необхідно це робити.

Чи обов’язково обрізати кігті кішкам?

Хтось вважає регулярне укорочення кігтів обов’язковою складовою догляду за кішкою, хтось – зайвою, протиприродною процедурою. Прихильники другого погляду аргументують свою позицію тим, що вуличним кішкам кігті ніхто не обрізає, значить, і домашнім ця процедура ні до чого.

Вуличні кішки інтенсивно сточують роговий шар кігтів об тверді поверхні – асфальт, бетон, кору дерев, а у домашніх не завжди є така можливість.

Pet World

Власникам домашніх котів потрібно запам’ятати важливе правило: якщо вихованець хоча б зрідка гуляє на вулиці, обрізати йому кігті не можна. Кіт без гострих кігтів виявиться беззахисним у бійці та не зможе залізти на дерево, якщо його будуть переслідувати собаки.

Якщо кішка залишає будинок, квартиру тільки в переносці або на руках власника, обрізати або не обрізати кігті, залежить від особливостей її поведінки та стану здоров’я. Підстригати кігті доводиться, якщо:

 • кіт ігнорує кігтеточку і дряпає меблі, підлогу, килими, а також поводиться агресивно, травмує людей та інших домашніх вихованців;
 • кігті шаруються та ламаються. Така проблема може бути пов’язана з нестачею вітамінів в раціоні, а також з породними особливостями. У перських кішок, сфінксів і ряду інших штучно виведених порід роговий шар росте занадто активно, кігтеточки для них недостатньо;
 • тварина не може самостійно сточувати кігті через травми, захворювання опорно-рухового апарату. Проблеми з використанням кігтеточки часто виникають у літніх кішок в зв’язку з обмеженою рухливістю.

Альтернативні способи вирішення проблеми котячих кігтів

Більшість власників домашніх кішок обрізають їм кігті кожні 2, 3, 4 тижні. Періодичність залежить від швидкості росту рогового шару й інтенсивності сточування, частоту проведення цієї процедури визначають дослідним шляхом. Якщо в проміжках між стрижкою кігтів кішка дряпає людей, тварин і меблі, на кігті надягають захисні силіконові ковпачки. В цьому випадку вони зовсім не сточуються й обрізати їх доводиться частіше. А чи можна обійтися без стрижки кігтів? Існують 2 альтернативи цій процедурі:

 • кігтеточка;
 • онікехтомія (операція «м’які лапки»).

При нормальній будові кігтя, темпах росту та зроговіння кінчиків ороговілий шар при використанні кігтеточки знімається, як чохольчик. Це природний фізіологічний процес, якщо кішка привчена до кігтеточки, звикла сточувати кігті тільки з її допомогою та не схильна до агресивної поведінки, без регулярної стрижки кігтів цілком можна обійтися. Правда, вибрати з усього розмаїття кігтеточек модель, яка припаде до душі коту, часто вдається не з першої спроби. Навіть якщо тварина користується кігтеточкою, не зазіхає на меблі та не дряпається, обрізати кігті іноді доводиться:

 • якщо вихованець породистий, племінний, виставковий, ця процедура необхідна тільки напередодні в’язки й участі у виставці;
 • кігті на п’ятих пальцях доводиться обрізати більшості кішок незалежно від того, чи користуються вони кігтеточкою. Через особливості розташування вони практично не сточуються та часто вростають у подушечку лапи.

Що стосується операції з видалення кігтів (онікехтоміі), багатьом вона представляється вельми привабливим, радикальним вирішенням проблеми. Господарі назавжди позбавляються необхідності підстригати кігті вихованцеві, можуть не турбуватися про збереження меблів. Але варто задуматися про ціну, яку доводиться платити за цю операцію. І йдеться не про вартість послуги (яку, до речі, надають лише деякі ветеринарні клініки), а про збиток, який наноситься здоров’ю вихованця. Адже в процесі операції «м’які лапки» видаляється не тільки кіготь, але й остання фаланга пальця. І це незворотне втручання, пошкоджені пальці не відновлюються. Кішка, яка піддалася такій варварської операції, постійно страждає від болю, пересувається насилу, накульгуючи та похитуючись. Про стрибки, пробіжки, рухливі ігри їй доводиться забути, на тлі дефіциту рухової активності розвивається безліч захворювань. Так що тим, кому меблі та килими дорожче за здоров’я вихованця, краще просто не заводити домашніх тварин.

Тонкощі стрижки котячих кігтів

Приступаючи до стрижки кігтів кішки, потрібно врахувати особливості їх будови. Кожен кіготь складається з двох відділів, пульпи й ороговілого кінчика. Пульпа, розташована ближче до пальця, пронизана дрібними кровоносними судинами та нервовими закінченнями, якщо її зачепити в процесі укорочення кігтів, кішці буде боляче, почнеться кровотеча. Твердий роговий шар, який обрізається, не чутливий до болю та не може кровоточити. Тому стрижка кігтів нетравматична, безболісна процедура. Але тільки за умови, що вона виконується правильно. Особливо важливі 2 моменти.
стрижка кошачьих когтей

 1. Правильно визначити межу між «живою» та «мертвою» тканиною кігтя, пульпою та кінчиком. Якщо кіготь прозорий, вона добре проглядається, оскільки пульпа має рожевий відтінок і просвічує крізь роговий шар. Темні, непрозорі кігті підстригати складніше, рекомендується це робити в кілька етапів, зрізати невеликі фрагменти й оглядати зріз. Як тільки він стане світліше, припинити процедуру.
 2. Правильно розташувати інструмент, підвести під кіготь знизу, щоб лінія різу йшла від кінчика до основи, знизу вгору. В цьому випадку вона буде відповідати напрямку росту кігтя, утвориться край правильної форми. Якщо лінія різу буде проходити майже вертикально або під кутом зверху вниз зовні всередину, утвориться фронтальний надріз неправильної форми, з виступаючими краями та виїмкою в центральній частині. А якщо розташовувати інструмент горизонтально, поперек кігтя, зростає ризик пошкодження пульпи.

Є й ряд інших правил, але їх можна вважати загальними для більшості гігієнічних процедур. Так, привчати вихованця до процедури обрізання кігтів краще в ранньому віці. Насамперед, кошеняті психологічно легше перенести цю маніпуляцію, а перша стрижка кігтів в зрілому віці зазвичай викликає серйозний стрес. По-друге, у молодих котів кігті м’якше, обрізати їх простіше, це важливо для недосвідчених господарів, у яких навик тільки формується.

Наступний момент – привчання має бути поступовим. Коту потрібен час, щоб звикнути до зовнішнього вигляду та запаху кігтеріза, а також до натискань на подушечки лап (так кішку змушують випустити кігтики, щоб їх можна було обрізати). Тільки коли вихованець не буде в паніці шарахатися від незнайомого інструменту та смикатися у відповідь на дотик до лап, можна приступати до укорочення кігтів. Не варто намагатися за всяку ціну обрізати всі кігті на всіх лапах за один прийом, якщо кішка активно висловлює незадоволення, чинить опір, краще поступитися та продовжити процедуру трохи пізніше. Навіть привчені до обрізання кігтів кішки можуть часом активно чинити опір і змушувати господаря перервати процес. Іноді це пов’язано з невдало обраним моментом для гігієнічної процедури. Якщо кішка не в дусі, засмучена, налякана, ображена або злиться, не варто посилювати її поганий настрій, краще почекати більш сприятливого моменту. Також не можна відривати кішку від їжі, гри та інших важливих для неї занять, щоб обрізати кігті.

Чи потрібно якось фіксувати, знерухомлювати кота в процесі виконання «педикюру», залежить від його характеру, темпераменту. Багато вихованців цілком спокійно переносять цю процедуру, але якщо кіт виривається, дряпається, доведеться його сповити за допомогою великого рушника або одягнути в спеціальний комбінезон з фіксацією лап, і вивільняти їх по одній. Ще кілька правил:

 • перед початком процедури протерти антисептиком руки та леза когтеріза, а також переконатися, що на лапах кішки немає бруду;
 • антисептик (перекис водню), вату, кровоспинні засоби краще тримати під рукою, щоб можна було відразу обробити ранку в разі пошкодження пульпи, м’яких тканин. Добре зупиняє кров спеціальна присипка, гемостатична губка;
 • триматися спокійно, ласкаво поводитися з вихованцем, здійснювати чіткі впевнені рухи;
 • після завершення процедури обов’язково заохотити вихованця улюбленими ласощами або іншим способом;
 • правильно підбирати інструменти.

Чим обрізати кігті коту?

обстригание когтей коту

Канцелярські, перукарні, манікюрні, кулінарні або інші «людські» ножиці для обрізання кігтів у домашніх вихованців не підходять.

Pet World

Доведеться обзавестися спеціальним інструментом:

 • для обрізання досить м’яких, податливих кігтів можна купити найпростішу модель кігтеріза типу ножиць;
 • для твердих, щільних кігтів необхідний посилений механічний кігтеріз типу секатора або гільйотини;
 • з фінішною обробкою кігтів найкраще впорається електричний прилад – гріндер.

Ножиці з кільцями та короткими лезами, в яких є серповидні виїмки під кіготь, найпростіші у використанні. Але оскільки леза приводяться в рух виключно м’язовою силою, з щільними, твердими кігтями такому інструменту не впоратися. Такі кігтерізи підійдуть для кошенят і наймініатюрніших дорослих вихованців.

Кігтеріз-секатор нагадує однойменний садовий інструмент, оснащений потужними рукоятками та пружиною, яка забезпечує розмикання лез після того, як кіготь обрізаний. Випускаються секатори різних розмірів, так що можна підібрати підходящу модель з урахуванням комплекції вихованця. При покупці кігтеріза-секатора (кусачок) рекомендується вибирати модель з обмежувачем, який допоможе обрізати кінчик кігтя потрібної довжини. Моделі без обмежувача дешевше, але не такі безпечні, вище ризик травматизму. Якщо кіт неспокійний, непосидючий, часто смикає лапами, секатор – невдале рішення, його леза зісковзують, зміщуються. Якщо кіт сіпнеться в момент, коли вони змикаються, можна травмувати лапу. Для непосидьок краще підійде гільйотинний кігтеріз.

Від попередніх двох моделей гільйотина відрізняється тим, що в ній тільки одне рухоме лезо, яке відсікає кіготь, вкладений в отвір. Лезо приводить в рух потужний важільний механізм, такому інструменту «по зубах» тверді, товсті нігтьові пластини найбільших котів вагою 10-12 кг. Хоча є моделі гільйотин і для дрібних, середніх порід. Гільйотина надійніше, ніж секатор, оскільки в її отворі кіготь нерухомо фіксується відносно леза, а лезо рухається дуже швидко. Але в багатьох моделях не передбачений обмежувач довжини захоплення, для роботи з таким інструментом потрібно вміти самостійно визначати межу між ороговілим кінчиком і пульпою.

Гріндер – це не зовсім кігтеріз, він не обрізає ороговілий шар, а сточує його за допомогою обертової абразивної насадки. У просунутих моделях є обмежувач, який забезпечує безпечну обробку кігтів і виключає пошкодження пульпи. Якщо після використання механічних кігтерізів з лезами часто доводиться підрівнювати край за допомогою пилочки, то гріндер відразу усуває всі нерівності, шліфує край. Але у цього приладу є ряд недоліків:

 • для довгих кігтів він не підходить, зазвичай їм підрівнюють попередньо обрізані, укорочені кігті, як самостійний інструмент використовують тільки для кігтів мінімальної довжини;
 • багатьох кішок лякає дзижчання електромоторчику;
 • для домашнього використання такі інструменти занадто дорогі, в основному їх застосовують професіонали в зоосалонах.

При виборі кігтеріза потрібно враховувати не тільки на тип і розмір, а уважно вивчити всі характеристики:

 • чи оснащені рукоятки протиковзкими накладками;
 • наскільки міцний корпус і механізм, чи є захист від поломок при ударах, падіннях;
 • як часто потрібно заточувати лезо;
 • термін служби пружини;
 • чи є обмежувач захоплення та фіксатор (замок безпеки), який утримує інструмент в закритому положенні.

Якість заточування та сталі, з якої виготовлено лезо, зручність, ергономічність рукоятки можна оцінити, тільки потримавши інструмент в руках. Тому кігтерізи краще вибирати в офлайн-магазинах.

Спокій, тільки спокій

Ідеально дисципліновані кішки, які завжди користуються кігтеточкою та ніколи не дряпають меблі або господарів, – рідкість. Якщо кішка виключно домашня та ніколи не гуляє на вулиці, де її підстерігають різні небезпеки, кігті їй краще обрізати за допомогою спеціальних інструментів. Існує безліч моделей кігтерізов для котів, їх необхідно вибирати з урахуванням комплекції та віку вихованця, щільності нігтьових пластин, а також власних навичок.

Обрізання кігтів – не найприємніша для котів процедура, але вихованця можна до неї привчити, а ласка та заохочення допоможуть примиритися з неминучим.Pet World

Головне – розташовувати інструмент під правильним кутом, діяти спокійно, швидко, але без суєти. Якщо при одній думці про використання кігтеріза руки починають тремтіти, можна вдатися до послуг професійного грумера. Але оскільки обрізати кігті кішкам потрібно мінімум раз на місяць, краще освоїти цю процедуру та виконувати самостійно. Нічого особливо складного та страшного тут немає, головне – бажання, віра в себе та трохи терпіння.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити коментар