Як визначити стать кошеняти?

Коли кошеня беруть у розпліднику, заводчик повідомляє покупцям всі дані вихованця, в тому числі стать. Якщо кошеня підібране на вулиці, в під’їзді, варто скоріше звернутися до фахівця, який його огляне, оцінить стан здоров’я, дасть глистогінне, порекомендує препарати для знищення зовнішніх паразитів, відповідний корм, призначить дату вакцинації, а заодно визначить стать. Для досвідченого ветеринарного лікаря це не складно. Якщо окотилась домашня кішка, стать новонароджених доводиться визначати самостійно, іноді вона досить довго залишається загадкою для господарів. Як вирішити цю загадку? Є різні методи.

Способи визначення статі

Для визначення статі у кошеняти вдаються до таких методів:

 • огляд і обмацування (пальпація) області геніталій;
 • контроль набору ваги;
 • вивчення особливостей зовнішності, статури, забарвлення шерсті;
 • спостереження за особливостями поведінки;
 • тест ДНК.

Терміни та правила огляду кошеняти

Найнадійніший метод, до якого можна вдатися в домашніх умовах – огляд органів виділення, статевих органів у поєднанні з промацуванням. Решта методів (за винятком платного генетичного тесту) є непрямими та не гарантують точного результату.

Вибирати оптимальний час для огляду варто з урахуванням стану здоров’я кошеняти, його породної приналежності (типу шерсті). В інтересах комфорту та безпеки кошеняти фахівці рекомендують почекати з оглядом до 3-4 тижнів. Маленьких кошенят небажано брати на руки, вони дуже тендітні, вразливі, до того ж кішка-мати може неадекватно зреагувати на появу чужого запаху. Але з погляду інформативності обстеження оптимальним є тижневий вік, статеві органи на цей момент більш виражені, ніж при народженні, а шерсть поки не закрила їх. Потім шерсть швидко росте, особливо у пухнастих, довгошерстих кішок, і з кожним тижнем все сильніше перешкоджає огляду геніталій (сфінксів і інших лисих кішок це не стосується). Реальний шанс щось роздивитись з’явиться, коли кошеняті виповниться 2-3 місяці, та статеві органи повністю сформуються.

kitten-playing

Якщо ви плануєте самостійний огляд маленького кошеняти для визначення статі, необхідно дотримуватися таких правил:

 • бажано вибрати момент, коли кішки не буде поблизу, мами часто негативно реагують на дотики до малюків;
 • перед оглядом руки необхідно ретельно вимити, але не використовувати жодних ароматизованих миючих засобів;
 • обов’язково підігріти руки. У кішок, особливо кошенят, температура тіла вище людської, тому руки звичайної температури будуть сприйматися як холодні;
 • не варто відривати кошеня від їжі, краще вибрати момент, коли малюк наївся, розслабився, та його хилить у сон;
 • брати малюка з максимальною обережністю, утримувати в долонях обох рук.

Огляд найзручніше проводити, коли кошеня лежить на спині. Для огляду потрібно, щоб хвіст не був притиснутий до ануса, живота. Не можна намагатися силою подолати опір, відвести в сторону хвіст, лапи, потрібно почекати, поки кошеня заспокоїться та розслабиться, поводитися з ним делікатно, щоб не налякати та не заподіяти біль.

Візуальні відмінності між котиком і кішечкою

У маленьких кошенят статеві органи теж маленькі, у хлопчика пеніс практично не видно, а яєчка не опустилися до мошонки. Але ряд відмінностей між дівчинкою та хлопчиком можна побачити в ранньому віці.

Котик-хлопчик Кішечка-дівчинка
Зовнішній вигляд сечостатевого органу Отвір навколо пеніса круглий Отвір вульви (петлі) витягнутий, виглядає як щілина
Як виглядають анус і статевий орган в комплексі Нагадують знак : Нагадують знак ; або букву і
Відстань між анусом і статевим органом (у порід середніх розмірів) 1-1, 5 см 0,5-0,7 см
Особливості промежини Шерстяний покрив густий, в місці, де повинні знаходитися яєчка (між анусом і пенісом), шерсть довша та відрізняється за кольором. Власно яєчка візуалізуються ближче до 3 місяців Шерстяний покрив менш рясний

Ці відмінності більш чітко сприймаються в порівнянні, якщо кішка окотилась декількома різностатевими кошенятами, розібратися, хто з них хлопчик, хто дівчинка, буде простіше. Якщо мати справу з одним кошеням, визначити його стать без відповідного досвіду буде складніше.

kitten-on-white-blanket

Огляд можна доповнити промацуванням. Яєчка у кошеняти-хлопчика стають добре помітні з 3 місяців, але відчути опуклість при обмацуванні ділянки між заднім проходом і сечовивідним отвором можна вже на перших тижнях життя. Для цього потрібно легко, без натиску провести по даній ділянці зімкнутими пальцями, вказівним і середнім. Метод досить точний, але не безпомилковий, у новонароджених кошенят в крові часто підвищений рівень гормонів, які можуть спровокувати появу характерної припухлості у самок.

Контроль ваги як інструмент визначення статі

Цей метод зазвичай використовують заводчики, у яких є можливість порівнювати між собою темпи приросту кошенят з одного посліду. Порівняння індивідуальних показників ваги з віковими нормами менш інформативне. Для точних вимірювань необхідні електронні ваги, зважувати кошенят слід щодня в той самий час доби, записувати та порівнювати результати. Практика показує, що в більшості випадків котики-хлопчики набирають вагу швидше за дівчаток, але з цього правила є винятки, так що метод 100% точності не гарантує, використовується як допоміжний.

Стать кошеняти й особливості поведінки

До непрямих методів визначення статі відноситься спостереження за поведінкою кошенят, коли вони починають рухатися, гратись. Як правило, самці з дитинства:

 • більш активні, рухливі;
 • намагаються довести свою перевагу, лідирують в іграх, перемагають в жартівливих бійках;
 • першими захоплюють материнський сосок, а в старшому віці відтісняють самок від мискі, вибирають найбільш ласі шматочки.

Поведінка визначається не тільки статевою приналежністю, а й індивідуальними особливостями темпераменту, станом здоров’я. Тому цілком покластися на даний метод не можна. Як і інші методи, він більш інформативний при можливості порівняти поведінку різностатевих кошенят.

Самки є більш охайними, частіше демонструють незалежність від людини, іноді на межі агресивності, але ці особливості поведінки проявляються в міру дорослішання. Істотно різниться поведінка котів і кішок в період статевого дозрівання, хлопчики починають мітити територію, а дівчатка прогинаються та підносять таз. Але до цього моменту вже прекрасно видно відмінності в будові статевих органів.

sleepy-kitten

Стать і зовнішність

Найбільш надійний, науково обґрунтований метод – визначення статі за забарвленням. Якщо кошеня триколірне ( черепахове), майже напевно це дівчинка. Така особливість пов’язана з тим, що біле забарвлення шерсті у котів статевої прив’язки не має, а носієм генетичної інформації про чорне або руде забарвлення є X-хромосома. У котів чоловічої статі така хромосома тільки одна, а у кішок – дві, що робить можливим комбінацію білого, чорного та рудого кольорів (або їх відтінків). Кошенята-хлопчики з таким забарвленням зустрічаються вкрай зрідка (2-3 випадки на мільйон) і від народження безплідні, це пов’язано з аномальним набором хромосом, XXY.

Інші особливості зовнішності та їх залежність від статевої приналежності:

 • чисто руде забарвлення частіше зустрічається у самців;
 • вважається, що у кішечок більш ніжні, витончені риси «обличчя», а для котиків типові грубо окреслені вилиці, широка спинка носа, які надають мордочці суворого вигляду. Але винятки зустрічаються занадто часто, так що орієнтуватися виключно на цей критерій не варто;
 • у самців статура зазвичай більш щільна, м’язиста, корпус коротше, груди широкі, голова крупніше, лапи більш масивні. У самок тулуб і мордочка витягнуті, витончені. Але до півроку ці відмінності в статурі слабо виражені, а новонароджені, маленькі кошенята виглядають однаково.

Інші методи

Є й інші непрямі методи, не дуже надійні. Так, у самців запах сечі більш виражений, їдкий, але це характерно для статевозрілих некастрованих тварин. Практичної цінності метод не має, якщо кошеня живе вдома не перший день, господар вже давно визначив його стать. Намагатися визначити стать кошеняти за звучанням голосу можна з цікавості – чи вдасться вгадати. Теоретично хлопчики нявкають басовито, у дівчаток переважають високі тони, на практиці досить часто зустрічається протилежний розклад.

kittens

Деякі методи взагалі відносяться до міфів, не мають наукового обґрунтування, не підтверджені статистичними даними. Вважається, ніби кота від кішки можна відрізнити по очах, у самця погляд самовпевнений, навіть нахабний, а у самки – боязкий, насторожений. Ще один народний тест – налити в блюдечко молока та поспостерігати за кошеням. Хлопчик нібито буде дерти хвоста догори, а дівчинка – скромно опустить.

Тест ДНК, на відміну від перерахованих вище методів, забезпечує абсолютно точний і достовірний результат, але поширення у якості методу визначення статі не отримав через високу вартість. Такий аналіз зазвичай замовляють заводчики, щоб безпомилково визначити стать дорогих породистих кошенят, а заодно підтвердити родовід, оцінити ризики генетичних захворювань. Коли йдеться про чистокровних породистих тварин, стать є важливим ціноутворюючим фактором, тому бажано пред’явити покупцеві документальне підтвердження не тільки породної, а й статевої приналежності.

Помилилися? Не біда!

Уміння визначати стать кошеняти приходить з досвідом, такий досвід є у ветеринарних фахівців, заводчиків, а господарі, яким раніше не доводилося мати справи з маленькими кошенятами, не застраховані від помилок. Трапляється, що Васька через кілька місяців виявляється Василиною, та навпаки. Але неправильно визначена стать вихованця – не найстрашніша помилка, якої можуть припуститися господарі. Головне, щоб малюк був здоровий і щоб його любили незалежно від статевої приналежності.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити коментар